Firmy

Paint.NET

paint.NET

Paint.NET

Paint.NET to darmowy program, służący do obróbki grafiki rastrowej. Został zaprojektowany przez kilku studentów z amerykańskiego Washington State University, pod czujnym okiem specjalistów z Microsoftu. Pierwsza wersja tego programu powstała w roku 2004, a dalsze prace nad nim prowadzi jeden z twórców – Rick Brewster.

Od momentu powstania program cieszy się sporą popularnością wśród użytkowników na całym świecie. Prosty i przejrzysty interfejs, intuicyjna obsługa oraz dodatkowe funkcje sprawiają, że Paint.NET stał się doskonałą alternatywą dla programu Paint, funkcjonującego w środowisku Windows. Paint.NET może być również z powodzeniem wykorzystywany przez bardziej wymagających użytkowników, bo ciągle trwają prace na jego udoskonalaniem.

Paint.NET został napisany w języku C#. Obsługuje wiele formatów plików, m.in. BMP, JPG, GIF, PNG, TIFF, TGA, DDS i inne.

Podobnie jak inne programy graficzne, Paint.NET został wyposażony w niezbędne przybory, wykorzystywane przy edycji zdjęć oraz rysowaniu i malowaniu, tj. ołówek, pędzel, gumkę, wiadro z farbą, gradienty itp. Dodatkowo program umożliwia tworzenie różnego rodzaju efektów (Clouds, Median, Unfocus, Outline, Sharpen), nakładania filtrów, tworzenie półprzezroczystości. Projektanci programu graficznego Paint.NET wyposażyli go w opcję pracy na warstwach oraz tzw. mechanizm kart, stosowany w nowoczesnych przeglądarkach internetowych, ułatwiający i przyśpieszający jednoczesną pracę na wielu plikach. Użytkownik programu ma również możliwość samodzielnego doboru kolorów palety.

Paint.Net jest dobrą alternatywą dla wysłużonego Painta. Dzięki wielu ciekawym rozwiązaniom pozwala tworzyć i uzyskiwać niezwykłe efekty graficzne. Dodatkowo za pomocą wtyczek plug-ins można poszerzyć zakres funkcji programu.

Najnowsza wersja programu zawiera szereg nowości i dodatkowych usprawnień. Możliwości edycji grafiki i rozszerzania programu o dodatkowe funkcje sprawiają, że Paint.NET w niczym nie ustępuje najpopularniejszym pakietom graficznym.