Firmy

GIF

GIF – jest formatem pliku graficznego z kompresją bezstratną, czyli taką, która polega na zmniejszeniu liczy bitów poprzez kompresję, a następnie odtworzenie takiego pliku w postaci pierwotnej, czyli bezstratnej. Format GIF został po raz pierwszy stworzony w 1987 roku przez Steve’a Wilhite, zatrudnionego u amerykańskiego dostawcy usług internetowych CompuServe, mającego siedzibę w Columbus, w stanie Ohio, USA. Tworzone w formacie GIF animacje zyskały na przestrzeni lat ogromną popularność, pojawiając się w takich serwisach internetowych jak Tumblr, Myspace, czy 9Gag, przedstawiając zabawne animacje, bannery reklamowe, avatary na forach reklamowych czy podpisy w e-mailach. Warto wspomnieć, że pierwsze GIF-y były czarno-białe i wykorzystywały paletę 256 kolorów. Spowodowane to było niską przepustowością łącz modemowych – a im mniej „ważący” gif, tym szybciej się ładował.

Z metodą kompresji wykorzystaną przy stworzeniu pierwszego GIF-a wiążą się kontrowersję. Otóż już w grudniu 1985 roku, czyli dwa lata przed wypuszczeniem pierwszego pliku GIF, firma Unisys jako pierwsza opatentowała metodę kompresji (patent nr US 4558302). Niecały rok wcześniej twórca opatentowanej kompresji, nazwanej LZW (od osób, które opracowały wspólnie metodę, czyli Jacob Ziv, Abraham Lempel i Terry Welch) opublikował w magazynie IEEE artykuł dotyczący metody LZW. To właśnie na fali popularności tej metody firma CompuServe wybrała ją, aby stworzyć format GIF, nie wiedząc, że sama metoda jest opatentowana. W 1993 roku Unisys odkryło, że format GIF używa ich patentu, dlatego też porozumieli się w sprawie wykorzystywania licencji na LZW. Porozumienie to, podpisane w 1994 roku, mówiło, że pieniądze z komercyjnego wykorzystania metody kompresji LZW będą szły do Unisys, a niekomercyjne wykorzystanie LZW nie będzie wymagało licencji i będzie bezpłatne. Powyższe ustalenia nie spodobały się szerszemu gronu developerów, którzy zagrozili zaprzestanie używania formatu GIF. Właśnie dzięki takiej decyzji w 1995 roku powstał konkurencyjny format PNG, który nie zyskał takiej popularności jak GIF. Należy również obalić mit, jakoby ten format obsługiwał tylko i wyłącznie 256 kolorów na obraz. 256 kolorów tyczy się tutaj jednego bloku obrazu, a nie obrazu jako całości.

Jako ciekawostka należy dodać, że do jednych z najsławniejszych GIFów krążących po Internecie od lat jest ten przedstawiający tańczącego banana. GIF ten był inspirowany Flashowym muzycznym wideo do piosenki Buckwheat Boyz „Peanutt Butter Jelly Time”.