Firmy

Gdzie i jak graficy komputerowi szukają inspiracji?

Młoda, uśmiechnięta kobieta siedzi z notatnikiem i zapisuje w nim coś długopisem

Kreatywna praca jest rozwijająca oraz dostarcza mnóstwo satysfakcji. To są jej niepodważalne zalety. Jednak też wymaga od wykonującej ją osoby zdolności do ciągłego tworzenia nowych pomysłów oraz godzenia ich z oczekiwaniami klientów oraz rynkowymi trendami. Podobnie wygląda to w pracy grafika – w tej branży także trzeba utrzymać nieustannie “świeży” umysł i pobudzoną wyobraźnię. Poniżej znajdziesz listę miejsc i sposobów, dzięki którym graficy komputerowi utrzymują swoją kreatywność na najwyższym poziomie.

I. Przeglądanie portali związanych z projektowaniem i grafiką. Mówimy tu o miejscach w sieci takich jak Behance, Dribbble czy DeviantArt. Można tam zobaczyć prace innych artystów i projektantów. Według najstarszych koncepcji, kreatywność to tak naprawdę zdolność do zestawiania starych elementów w nową całość, więc nic dziwnego, że stykanie się z czyjąś twórczością działa pobudzająco. W takich portalach łatwo jest też wyłowić obecnie dominujące trendy w estetyce i UX.

II. Wyszukiwanie tematów w wyszukiwarkach. Jeśli chcemy nieco wyjść z “klatki”, zamiast dedykowanych serwisów graficznych, sięgnijmy po zwykłą wyszukiwarkę lub serwis pozwalający hostować grafiki, jednak nie profilowany na grafików, np. Google Images, Pinterest czy Instagram. Znajdziemy tam zdjęcia i ilustracje związane z interesującym tematem.

III. Korzystanie z katalogów motywów i szablonów. Przykładowo Envato Elements – można tam znaleźć gotowe projekty i motywy. To dobra inspiracja dla własnych prac.

IV. Obserwowanie trendów w projektowaniu. Tutaj, oprócz wspomnianych serwisów dla grafików, sprawdzą się też kanały na YouTube, profile w serwisach społecznościowych oraz blogi prowadzone przez ludzi z branży – grafików, designerów i ekspertów UX. Warto trzymać rękę na pulsie, a najlepiej można to osiągnąć nie ograniczając się tylko do polskich profesjonalistów.

V. Korzystanie z aplikacji i programów do generowania kreatywnych pomysłów. Adobe Creative Cloud, CorelDRAW czy Sketch oferują wiele narzędzi i funkcji ułatwiających proces projektowania. Często jest tak, że samo narzędzie pobudza wyobraźnię i rodzi nowe pomysły. Dlatego czasami warto po prostu siąść do pracy i pozwolić nieść się tzw. “flow”.

VI. Tworzenie własnych szkiców i projektów. Warto rozwijać swoje pomysły i tworzyć oryginalne projekty. Jeśli ograniczysz się do wykonywania wyłącznie zleceń, szybko się wypalisz i utkniesz w powtarzalnych schematach. Najlepiej więc utrzymywać swoją kreatywność poprzez jej używanie na wiele różnych sposobów, w tym tworzenie grafik i projektów na własne potrzeby i dla zabawy.

VIII. Korzystanie z inspiracji z życia codziennego. Tak, czasami warto po prostu oderwać się od komputera i wyjść na zewnątrz. Pospacerować po mieście, udać się do muzeum, kina, teatru lub galerii, zrobić wyprawę pod miasto. Jeśli masz na to czas i pieniądze, to zagraniczna wycieczka może również być bardzo pobudzająca dla kreatywności. Tutaj warto pamiętać o zasadzie, że najlepiej dla umysłu robi wyjście z tzw. “bańki”, czy udanie się w miejsce, którego się nie zna i stykanie się z rzeczami, z którymi nie styka się na co dzień. Nawet jeśli coś wzbudza twój opór, bo tego nie znasz i nie przepadasz za tym, czasami warto “nakarmić” tym swój umysł, aby przełamać monotonię.

IX. Uczestnictwo w konferencjach i szkoleniach. Warto korzystać z możliwości poszerzania wiedzy i umiejętności, uczestnicząc w różnego rodzaju branżowych spotkaniach i wydarzeniach. Mają one tę zaletę, że oprócz potężnej dawki konkretnej wiedzy, przekazywanej np. podczas prezentacji, pozwalają też zaczerpnąć inspirację dzięki prywatnym rozmowom z osobami wykonującymi tę samą profesję co my lub pokrewną. Lepiej nie lekceważyć znaczenia takich kontaktów – nasz mózg jest tak ukształtowany, że niemal “rozkwita” dzięki kontaktom społecznym i jeśli nie gustujesz w takich spotkaniach, daj im chociaż raz szansę, a odkryjesz jak cię kreatywnie naładują.

Poza wymienionymi tu poradami należy trzymać się jeszcze kilku uniwersalnych zasad – dbać o zdrowie, radzić sobie ze stresem i dostarczać sobie wystarczającą dawkę jakościowego snu. Nasz mózg, jeśli będzie zmęczony i przeciążony, nie “wyprodukuje” nam żadnych ciekawych pomysłów, nieważne jak bardzo będziemy się starali.

Post Tagged with