Firmy

Słownik

Co to jest Canva i do czego służy?

Post Image

Mimo, że tworzeniem grafik zajmują się zwykle fachowcy, umiejętności związane z obsługą prostych projektów graficznych przydadzą się w każdym biurze. Współcześnie pracodawcy wymagają od podwładnych nie tylko elastyczności, ale i wszechstronnych kompetencji. Bez względu na to, czy tworzenie prostych grafik jest nam potrzebne w pracy lub w czasie wolnym, dobrze znać i wykorzystywać do tego […]


Czym jest projektowanie graficzne?

Post Image

Projektowanie graficzne stawia na czytelność. Główne znaczenie w forsowanym tu podejściu ma wygląd i to, jak nasz przekaz zostanie odebrany. Wizualne podejście do komunikacji umożliwia przekazywanie informacji oraz wiadomości w sposób możliwie najbardziej efektywny. Liczą się koncepcja i graficzne ujęcie projektu – na przykład od strony interfejsu, z którego będą korzystać użytkownicy.


Co to jest concept art?

Post Image

Grafika koncepcyjna wykorzystywana jest przede wszystkim na rozmaitych etapach powstawania projektów. Jej szczególną przydatność możemy docenić podczas wczesnych prac. Pomaga uporządkować całość przedsięwzięcia i zarysować jego kluczowe elementy. Concept art jest wykorzystywany zarówno w marketingu, jak i przy tworzeniu gier, filmów czy na przykład aplikacji. Ale tak naprawdę zastosowanie tej metody jest szerokie również w […]


Blue box

Post Image

Z chroma key, nazywanym powszechnie greenscreenem i blue boxem, spotyka się większość osób, profesjonalnie zajmujących się fotografią oraz filmem. To technika obróbki obrazu, stosowana od lat 30 XX wieku.


Jak działa stabilizacja optyczna w aparacie?

Post Image

Stabilizacja optyczna w aparacie fotograficznym to niezwykle przydatna funkcja. Pozwala uratować idealne ujęcie, kiedy drgnie nam ręka, obsunie się stopa lub ktoś nas szturchnie. Dzięki jej zastosowaniu możemy ograniczyć ryzyko zrobienia poruszonych zdjęć.


Digital painting

Digital painting polega na skonwertowaniu rysunków, akwarel i innych tradycyjnych form malarstwa na obraz cyfrowy. Stosowany jest głównie w projektowaniu koncepcyjnym do filmów, gier komputerowych, czy telewizji.


Pixel art

Pixel art (sztuka piksela, sztuka pikselowa, sztuka z pikseli) – to forma tworzenia grafiki, w której obraz powstaje piksel po pikselu. Efekt taki uzyskuje się dzięki użyciu programów do grafiki rastrowej, pozwalających na manipulowanie obrazem na poziomie pojedynczych pikseli. Termin ten został formalnie użyty po raz pierwszy w 1982 roku, przez Adelę Goldberg i Roberta […]


EXIF

EXIF, czyli Exchangeable Image File Format, to ukryte dane zapisywane w plikach zdjęciowych. Jest to standard stosowany w fotografii umożliwiający zapisywanie metadanych dotyczących samego zdjęcia, ale i aparatu, na którym zostało wykonane.


Front-end developer

Front-end developer to osoba, która zajmuje się tworzeniem oraz modernizacją stron internetowych, również od strony wizualnej. Jest odpowiedzialna za stworzenie wymaganego oprogramowania. Ponadto, front-end developer zajmuje się umieszczaniem na danej stronie animacji lub innych części graficznych. Nazwa „front-end” wskazuje na to, że osoba pracująca na tym stanowisku pracuje nad efektem końcowym, który widzi użytkownik strony.


Ray-tracing

Ray-tracing to technologia robiąca fenomenalne wrażenie, ale i wymagająca bardzo wysokiej mocy obliczeniowej, by działać płynnie w czasie rzeczywistym. O śledzeniu promieni zrobiło się głośno po zapowiedzi nowych kart graficznych z serii RTX od Nvidii na gamescomie 2018. Czym dokładnie jest i do czego jest wykorzystywana?