Firmy

Co to jest Canva i do czego służy?

Grafika 2D przedstawiająca schematyczną koncpecję obsługi programu graficznego - kobieta stoająca przy ekranie wypełnionym ikonami

Mimo, że tworzeniem grafik zajmują się zwykle fachowcy, umiejętności związane z obsługą prostych projektów graficznych przydadzą się w każdym biurze. Współcześnie pracodawcy wymagają od podwładnych nie tylko elastyczności, ale i wszechstronnych kompetencji. Bez względu na to, czy tworzenie prostych grafik jest nam potrzebne w pracy lub w czasie wolnym, dobrze znać i wykorzystywać do tego platformę Canva. Cóż to takiego i w czym nam pomoże?

Proste grafiki w zasięgu ręki

Canva to bardzo popularna platforma, na której możemy tworzyć własne projekty graficzne. Rzesze fanów zdobyła dzięki swej uniwersalności i intuicyjnej obsłudze. Dzięki Canva mamy dostęp do szablonów ułatwiających pracę laikom, istnieje tu też możliwość tworzenia wzoru od podstaw. Wystarczą podstawowe umiejętności obsługi komputera, pomysł i nieco zmysłu estetycznego, by z Canva pracować nad świetnymi i unikatowymi grafikami.

Na Canvie można pracować w dwóch trybach. Za pomocą bezpłatnego konta lub abonamentu w wysokości 10 dolarów miesięcznie. Co ważne, wszystkie niezbędne funkcję znajdziemy w darmowej wersji. Płatne korzystanie z programu przyda się z pewnością profesjonalistom, jednak gdy chcemy tworzyć proste projekty nie musimy obawiać się kosztów. Dzięki temu z programu mogą korzystać wszyscy, rozszerzając z czasem pakiet możliwości obróbki prac.

Co w praktyce ułatwi ci Canva?

Program Canva przeznaczony jest przede wszystkim do obróbki gotowych zdjęć i grafik. Podstawowa wersja pozwala na zmianę kadru czy eksperymenty z kolorem. Ważną opcją dostępną w pakiecie podstawowym jest możliwość swobodnego wycinania i zmieniania elementów na obrazach. W ten sposób łatwo uzyskać ciekawy efekt i oryginalną grafikę. Największym plusem tego narzędzia jest jego prostota i intuicyjna obsługa. Dzięki niej Canva jest programem dla wszystkich, bez względu na umiejętności i doświadczenie w pracy z obrazem.

Jak wspominaliśmy, Canva przyda się też osobom, które chcą zająć się amatorską obróbką zdjęć lub stawiają pierwsze kroki w fotografii. Program łatwo doświetli zdjęcia lub zmieni ich styl oraz charakter kolorów. Z pewnością nie daje możliwości, jakie posiadają profesjonalne programy graficzne, ale pozwala na podstawowe manipulacje. Reszta zależy od naszej wyobraźni.

Właśnie dlatego Canva cieszy się ogromną popularnością wśród blogerów, influencerów i osób aktywnych w social mediach. Sprawdzi się też jako wsparcie w marketingu i przy tworzeniu prezentacji. W praktyce okazuje się, że narzędzia typu Canva idealnie wystarczają do obróbki sklepowych zdjęć i materiałów promocyjnych. Wielu użytkowników widzi w niej wielki potencjał i wykorzystuje w pracy artystycznej. Wydaje się, że jest to na tyle wszechstronny program graficzny, iż przyda się w praktycznie każdej mniejszej firmie. Z pewnością ułatwi pracę w miejscach, które same chcą zajmować się stroną graficzną swojej marki.