Firmy

Najczęstsze błędy popełniane przy nauce projektowania graficznego

Młoda kobieta w słuchawkach siedzi przy biurku, na którym stoi klawiatura i leżą diagramy kolorów. Kobieta zapisuje coś w notatniku

Projektowanie graficzne to umiejętność, która przydaje się dziś praktycznie wszędzie. Obróbka zdjęcia, praca nad stroną internetową czy prostą prezentacją wymaga nie tylko “dobrego oka”, potrzebne są konkretne umiejętności. Dlatego właśnie tak wiele osób stawia sobie za cel profesjonalną pracę nad obrazami w sieci, również na własny użytek. Jeśli i ty poważnie o tym myślisz, sprawdź jakich błędów i zachowań uniknąć, by się tego dobrze nauczyć.

Wystarczy dobre oko i podstawy

Ten błąd popełniają często osoby uzdolnione manualnie lub mające doświadczenie w pracy z obrazem. Choć “dobre oko” pomaga w pracy grafika, tak jak “lekkie pióro” przydaje się tekściarzom, to nie wystarczy. Zarówno w przypadku osób o zacięciu plastycznym, jak i tych, które nigdy nie pracowały z grafiką, podstawowa wiedza przyda się tylko przy prostych projektach. Należy do nich tworzenie prezentacji, raportów i nieskomplikowanych dokumentów z ilustracjami. Jeśli mamy opanowane podstawy z pewnością poradzimy sobie z banerem, infografiką czy zdjęciami w social mediach. Za co jednak nie powinniśmy się brać? Jeżeli nie mamy sporej wiedzy i doświadczenia, spore trudności może sprawić nam stworzenie logo, czy praca nad stroną internetową lub dokumentami wymagającymi składu albo druku. Mimo że logotyp to na pierwszy rzut oka nic trudnego, w praktyce okazuje się, że praca nad nim wymaga konkretnych umiejętności i lepiej wychodzi osobom mającym za sobą miesiące, jeśli nie lata praktyki.

Drogie oprogramowanie to podstawa

Jak zaznaczyliśmy w pierwszym akapicie, podstawą jest wiedza. Nawet najlepszy sprzęt czy oprogramowanie nie sprawią, że spod naszych rąk będą wychodzić świetne projekty. Aby tak było potrzebna jest fachowa wiedza i doświadczenie, przez które w praktyce uczymy się, co w projektowaniu działa, a co nie. Warto podkreślić, że drogi skomplikowany program może wręcz przeszkadzać w nauce pracy nad grafiką, szczególnie jeśli zaczynamy ją od podstaw. Aby zdobyć narzędzia, które będą prawdziwym wsparciem warto szukać wśród tych najprostszych lub poprosić o wsparcie kogoś, kto ma już ten etap za sobą. Dzięki temu unikniemy dodatkowych trudności, jakich z pewnością przysporzy nam zbyt zawiły program dla profesjonalistów, którego obsługi nie znamy. Prędzej czy później będziemy musieli się jej nauczyć, ale lepiej zrobić to w momencie, kiedy naprawdę będzie to przydatne. Prócz tego nauka obsługi fachowego oprogramowania graficznego będzie prostsza, gdy poznamy już mniej wymagające narzędzia.

Jeden kurs i umiem wszystko

Mimo że w sieci znajdziemy kuszące oferty kursów, które w kilka tygodni zrobią z nas profesjonalistę, nie dajmy się zwieść. Oczywiście nie ma nic złego w samodzielnej nauce projektowania graficznego, jednak podstawy kompozycji i elementarna wiedza o kolorach to zbyt mało, by mieć poczucie, że żaden projekt nie ma przed nami tajemnic. Graficy podobnie jak inny fachowcy branży cyfrowej ciągle się uczą i doskonalą swoje umiejętności. Jeżeli chcemy im dorównać, powinniśmy działać podobnie. Nie warto również pokładać zbyt wielkiej wiary w siebie, szczególnie gdy jesteśmy na początku swojej ścieżki zawodowej. Jak już wspominaliśmy, stworzenie logo może wydawać się równie proste jak prezentacja czy obróbka zdjęcia. W praktyce, by zrobić to dobrze, potrzeba dużo więcej fachowej wiedzy i doświadczenia.