Firmy

Jakie są najlepsze specjalizacje dla grafika?

Grafik na stanowisku pracy z dwoma monitorami i tabletem graficznym

Do niedawna łatwo było zdefiniować zawód grafika. Każdy mniej więcej orientuje się, czym zajmuje się tego typu specjalista, jednak zwykle mamy też świadomość, że dynamika zmian w tej dziedzinie jest ogromna. Obecnie istnieje kilka rodzajów grafik, od wektorowej po ruchomą i są one czasem od siebie bardzo odległe. Dlatego specjalizacja w zawodzie, który pracuje z cyfrowym obrazem jest dziś podstawą. Sprawdźmy na czym opiera się podstawowy podział w obrębie tej dziedziny i które specjalizacje są warte uwagi.

UX Designer

To jedno z najpopularniejszych stanowisk, jakie obsadzają dziś graficy komputerowi. Jeśli zajmujesz się cyfrowym obrazem i chcesz cieszyć się popularnością na rynku pracy, ta specjalizacja jest właśnie dla ciebie. Pracując jako UX Designer zajmujesz się warstwą wizualną stron internetowych, sklepów i witryn nastawionych na szybką monetyzację. Specjalista ten łączy w sobie projektanta miejsc sieciowych i sprawnego marketera, który zna zwyczaje konsumenckie.

Brand Designer

Pod tą nazwą kryje się grafik zajmujący się projektami budującymi wizerunek marki. Może on tworzyć logo i inne graficzne materiały promocyjne lub bazować na tym, co firma zbudowała do tej pory. Stanowisko to wymaga elastyczności i szerokiej wiedzy z zakresu różnych programów graficznych. Najpewniej to on będzie zajmował się zarówno materiałami do wykorzystania w social mediach jak i kalendarzami firmowymi. Zakres jego obowiązków zależy od charakteru i planów biznesu, który promuje.

Ilustrator

Najbardziej twórcza specjalizacja wśród grafików komputerowych. Istnieje wiele nowoczesnych narzędzi kreślarskich, które może w swojej pracy wykorzystać projektant okładek plakatów czy innych druków zwartych. Tego typu specjaliści pracują zwykle w wydawnictwach lub są wolnymi strzelcami wynajmowanymi do konkretnych projektów. Ilustracja cyfrowa przeżywa dziś renesans i ilustratorzy nie mogą zwykle narzekać na brak zleceń.

Grafik 3D

Jedna z młodszych specjalizacji, która coraz częściej jest potrzebna nie tylko dużym markom. Zadaniem tego specjalisty jest tworzenie trójwymiarowych modeli wykorzystywanych później jako elementy gier czy filmów, również tych reklamowych. Grafik 3D zajmuje się też projektowaniem symulacji czy wirtualnych makiet budynków. Pracuje w znanej sobie technologii i w zależności od rozgałęzienia, albo tworzy makiety, albo uzupełnia je o szczegóły, takie jak kolory czy tekstury.

Specjalista od grafiki ruchomej

Ten fachowiec potrafi stworzyć animację i zamontować ją tak, by była gotowym materiałem do wstawienia na stronę lub wyemitowania w innych środkach masowego przekazu. Animacja komputerowa to szeroka specjalizacja, która obejmuje znajomość kilkunastu programów graficznych. Dodatkowo specjaliści tego typu zajmują się często dźwiękiem i montażem. Coraz częściej zdarza się, że to właśnie oni pracują w technologii 3D tworząc np. trójwymiarowe materiały filmowe.