Firmy

Co to jest concept art?

Blat biurka grafika - dłoń z rysikiem na tablecie graficznym

Grafika koncepcyjna wykorzystywana jest przede wszystkim na rozmaitych etapach powstawania projektów. Jej szczególną przydatność możemy docenić podczas wczesnych prac. Pomaga uporządkować całość przedsięwzięcia i zarysować jego kluczowe elementy. Concept art jest wykorzystywany zarówno w marketingu, jak i przy tworzeniu gier, filmów czy na przykład aplikacji. Ale tak naprawdę zastosowanie tej metody jest szerokie również w branżach komercyjnych – między innymi przy projektowaniu aut.

Concept art to odpowiedź na potrzeby nowoczesnych technologii i procesów z nimi związanych. Złożone przedsięwzięcia wymagają udziału dużej liczby specjalistów, z kolei całość prac musi być odpowiednio koordynowana. Ważne jest to, by na bieżąco sprawdzać postępy i precyzyjnie realizować założone wytyczne. Pomocne mogą się w tym okazać właśnie grafiki koncepcyjne.

W przypadku projektu artystycznego jak gra czy film, ważne jest utrzymanie spójności pod względem nastroju opowieści czy też odpowiedniego oddania realiów tła historycznego. W takich sytuacjach detale odgrywają naprawdę istotną rolę. Czym właściwie jest grafika koncepcyjna? To prosta wizualizacja pomysłu, idei lub innego elementu projektu. Może to być szkic postaci lub jakiegoś miejsca. Grafiki tego typu mogą też prezentować kolejne sceny animacji czy spotu reklamowego. To także znakomity sposób na czytelne rozrysowanie elementów interfejsu aplikacji na telefon czy też takiej działającej za pośrednictwem wyszukiwarki. W projektowaniu oprogramowania czy aplikacji użytkowych ważną kwestią jest UX, czyli user experience. Mówiąc najprościej jest to projektowanie od strony wrażeń i emocji doświadczanych przez użytkownika naszego dzieła. Chcemy przecież, by nasz produkt działał bez zarzutu, a korzystanie z niego było proste, wygodne i intuicyjne. Concept arty ze szczegółowym opracowaniem konkretnych elementów pomogą przedyskutować i dopracować wizję całości. Ważne jest, byśmy na tym etapie rozwiali wszystkie wątpliwości dotyczące ram projektu. Pozwoli nam to lepiej kontrolować koszty na późniejszych etapach. Unikniemy też większych zmian i ryzyka, że podczas realizacji zmienimy koncepcję i utracimy oryginalny charakter projektu.

Grafiki koncepcyjne to często szkice. W zależności od projektu mogą to być rysunki 2d lub rzuty widoku obiektów trójwymiarowych. Programy, których używa się obecnie najczęściej do tworzenia takich grafik, to: Blender (grafika i animacje 3d), Adobe Photoshop (popularne narzędzie do tworzenia i obróbki grafiki) czy ZBrush (służący do cyfrowego rzeźbienia obiektów 3d).

Czy concept artist i tego typu grafiki są potrzebne w twoim projekcie? Na to pytanie odpowiedź może być różna. Głównym czynnikiem jest złożoność projektu a także jego przeznaczenie i charakter. Warto wypróbować grafiki koncepcyjne i sprawdzić, jakim są ułatwieniem i jak potrafią zaoszczędzić czas potrzebny na realizację przedsięwzięcia od pierwszych pomysłów do gotowego efektu.