Firmy

Czym są kolory roku Pantone?

Plansza z kolorem roku 2022 Pantone

Każdy, kto choć odrobinę interesuje się modą lub designem, prędzej czy później zetknie się z firmą Pantone i ich cyklicznie ogłoszonymi kolorami roku. Czym właściwie jest instytut Pantone i jak stał się absolutnym ekspertem w dziedzinie barw? Oraz, co może ważniejsze jakie są kolory roku 2022 według tej znanej na całym świecie firmy? Sprawdźmy!

Czym jest instytut Pantone?

Aby poznać historię tej marki, należy cofnąć się do lat 50. XX wieku. To właśnie wtedy w Nowym Jorku działała firma reklamowo-drukarska M & J Levine Advertising, prowadzona przez braci Mervina i Jesse Levine. Momentem przełomowym dla przedsiębiorstwa było zatrudnienie młodego chemika, Lawrence’a Herberta. To właśnie on usystematyzował firmowy zbiór pigmentów i tuszów, a prowadzona przez niego część firmy osiągała coraz większy sukces.W 1962 udało mu się odkupić od właścicieli sprzęt drukarski i zyskać niezależność. Tak właśnie powstała firma Pantone.

Dziś instytut Pantone jest niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie barw. Nie tylko prowadzi ich systematykę, ale też doradza wielu firmom w kwestiach marketingowych czy wizerunkowych. Jest to ważna i owocna praca, ponieważ komunikacja na poziomie kolorów jest bardzo silna i odbywa się na poziomie nieświadomym. Odpowiedni dobór barw w logo okazuje się mieć spore znaczenie dla naszych pozytywnych lub negatywnych skojarzeń z marką. Tę wiedzę pogłębia i wykorzystuje w praktyce właśnie Instytut Pantone. Unikatowy, tworzony przez lata system kolorów Pantone jest dziś jedną z najbogatszych baz barw. Ważną częścią przedsiębiorstwa jest też Instytut Koloru Pantone, czyli jednostka badawcza odpowiedzialna również za coroczny wybór kolorów Pantone.

O kolorach Pantone

Warto podkreślić, że barwy Pantone systematyzowane są według unikalnej palety kolorów Pantone. Poszczególne barwy identyfikowane są na podstawie mieszanki 18 pigmentów, co odróżnia system od innych klasyfikacji. W ten sposób powstaje Pantone Matching System, który nie zawsze da się przełożyć na inne systematyzacje. Jest to tym trudniejsze, że system ten stale się rozwija. W roku 2016 obejmował on aż 1761 barw.

Jak wybierane są kolory Pantone na dany rok? Marka dokonuje wyboru barwy na cały rok od 2000 roku. W tym celu zaprasza do siebie specjalistów od standaryzacji kolorów z całego świata. Po długich i utajnionych naradach wybierają oni kolor roku odpowiadający “duchowi epoki”. Pantone i jej kolor roku nie kreuje więc trendów, a raczej z nich wynika.

I na koniec najważniejsze pytanie: jaka jest barwa roku 2022 według Instytutu Pantone? Jest nim PANTONE 17-3938 Very Peri, czyli nieoczywiste połączenie nasyconego błękitu z fioletem. Ta intensywna barwa świetnie sprawdzi się jako dodatek do nowoczesnych, stonowanych wnętrz zarówno w mieszkaniach, jak i biurach. Jak najlepiej wykorzystać potencjał tego intensywnego koloru? Z pewnością nie można pozwolić, by dominował we wnętrzu, ponieważ stanie się ono męczące. Ten rodzaj błękitu będzie idealny jako akcent na przykład użyty na jednej ze ścian. Świetnie sprawdzi się również jako detal, z powodzeniem możemy więc rozejrzeć się za wnętrzarskimi dodatkami właśnie w tej barwie. Dzięki temu ożywimy wnętrze i nadamy mu świeżego, nowoczesnego charakteru.