Firmy

Front-end developer

Front-end developer to osoba, która zajmuje się tworzeniem oraz modernizacją stron internetowych, również od strony wizualnej. Jest odpowiedzialna za stworzenie wymaganego oprogramowania. Ponadto, front-end developer zajmuje się umieszczaniem na danej stronie animacji lub innych części graficznych. Nazwa „front-end” wskazuje na to, że osoba pracująca na tym stanowisku pracuje nad efektem końcowym, który widzi użytkownik strony.

Front-end developer ma za zadanie przekształcenie projektu graficznego w stronę internetową. Musi również zadbać o to, aby witryny wyświetlały się na urządzeniach o różnej rozdzielczości. Pracownik na tym stanowisku powinien również posiadać poczucie estetyki. Dzięki temu ma zdolność kreowania rozwiązań dopasowanych do danych wymagań. Strona stworzona przez front-end developera powinna wyróżniać się na tle innych witryn. Ponadto, powinien on umieć spojrzeć na swoją pracę okiem użytkownika i ocenić ją w sposób obiektywny. Strona musi być wygodna w użytkowaniu już na początku jej tworzenia. Inną cechą charakteryzującą front-end developera jest spostrzegawczość, ponieważ musi on zwracać uwagę na szczegóły interfejsu. Jeżeli wystąpią problemy w narzędziach przeglądarki, warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ znalezienie przyczyny może zająć trochę czasu. Dlatego front-end developer powinien również tę cechę posiadać.

Aby zostać front-end developerem, warto ukończyć studia informatyczne. Ważne jest także zdobywanie doświadczenia w trakcie studiów, ponieważ ten rodzaj pracy wymaga dużo praktyki. Można uczyć się na własną rękę, korzystając z dostępnych w internecie poradników, a następnie wysłać swoje prace do różnych firm, które je ocenią. Jeżeli chodzi o umiejętności, wymagana jest znajomość różnych języków programowania, a także ciągle zmieniających się technologii. Ponadto, użycie nowych narzędzi może usprawnić pracę. Najważniejszym językiem programowania jest Java Script. Może być wykorzystany do stworzenia praktyczności strony. Jest także pomocny przy tworzeniu interaktywnych aspektów witryny. Oprócz tego, ważna jest znajomość biblioteki JQuery. Warto również posiadać podstawową wiedzę z zakresu PHP, ASP.NET. oraz SQL. Znajomość HTML, CSS również jest wymagane. HTML wykorzystywane jest to tworzenia elementów, które kształtują stronę internetową, natomiast CSS odpowiedzialne jest za elementy graficzne. Front-end developer musi także potrafić używać frameworków, dzięki temu, strony nie trzeba tworzyć od zera. Najbardziej popularnymi frameworkami są na przykład AngularJS, Foundation czy Bootstrap.

Front-end developer pracuje w trybie siedzącym, korzystają z komputera oraz mają kontakt z klientem. Pracę tego typu można wykonywać również zdalnie. Zarobki początkującego front-end developera wynoszą pomiędzy 2-3 tysiące netto, później oscylują wokół 4-5 tysięcy, a najlepsi pracownicy mogą zarabiać nawet 10 tysięcy netto.