Firmy

TIFF

TIFF, z ang. Tagged Image File Format, to komputerowy format plików graficznych, używany do zapisu grafiki rastrowej, przedstawiającej obraz za pomocą pionowo – poziomej siatki pikseli. Cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród grafików i fotografów. Jest również chętnie wykorzystywany w branży wydawniczej.

Został stworzony niedawno, bo w 1986 roku przez kilka firm, z nieistniejącym już amerykańskim przedsiębiorstwem Aldus Corporation na czele, obecnie przejętym przez Adobe Systems Incorporated. Nad opracowaniem formatu pracowały również największe firmy z branży informatycznej, tj. Microsoft i Hewlett-Packard.

Format plików TIFF stworzono do drukowania postscriptowego. Pliki zapisane w tym formacie posiadają rozszerzenie *tif. lub *tiff.

TIFF jest jednym z podstawowych i uniwersalnych formatów, który umożliwia zapisywanie wysokiej jakości obrazów. Pomimo ciągłego rozwoju branży informatycznej, format TIFF nie stracił nic na swojej wartości.

TIFF jest obecnie wykorzystywany w różnego rodzaju programach:

  • służących do edycji, przerabiania i obróbki zdjęć, tj. Photoshop, PaintShopPro;
  • przygotowujących teksty do druku, tj. QuarkXPress, AdobeInDesign;
  • służących do optycznego rozpoznawania znaków i skanowania , tj. Recognita, FineReader.

Format TIFF wykorzystuje kilka modeli przestrzeni barw, umożliwiających przechowywanie i przesłanie obrazów tj. Line Art, Grayscale, Pseudocolor, RGB, YCbCr, CMYK, Lab. Istnieje kilka możliwości kompresji w plikach formatu TIFF: PackBits, LZW (Lempel-Ziv-Welch) oraz CCITT Group 4.

Format TIFF obsługuje pliki obrazowe i tekstowe.