Firmy

ZwCAD – alternatywa dla AutoCADa

zwcad 2012

ZwCAD to program wykorzystywany do wspomagania projektowania. Stworzony przez chińską firmę ZwCAD Software, oparty na bazie Intellicada. Na Polskim rynku jest dostępny od 2005 roku. Od tego czasu powstało kilka wersji programu, m.in. dla mechaników, architektów, na urządzenia przenośne, a także wersja CAD 3D.

Jedną z popularniejszych wersji jest ZwCAD 2012. Podobnie jak inne tego typu programy, pliki rysunkowe ZwCAD 2012 posiadają rozszerzenie DWG. Program ZwCAD jest niemalże identyczny jak lider branży- AutoCAD- podobny interfejs, komendy oraz język LISP obsługujący programowanie.

ZwCAD 2012 wczytuje pliki rastrowe, obsługuje zewnętrzne odnośniki, uruchamia skrypty VBA i naprawia uszkodzone pliki. W wersji podstawowej zawiera wszystkie niezbędne narzędzia do projektowania i edycji obrazów, a w wersji ZwCAD Professional posiada obsługę 3D.

ZwCAD umożliwia tworzenie, modyfikację i wstawianie obiektów, a także umieszczanie poszczególnych obiektów w warstwach. Dodatkowo producent wprowadził kilka innych zmian, m.in. specjalne rodzaje wymiarów, opcję korekty pisowni, wyboru obiektu o konkretnych cechach, kalkulator czy możliwość nagrywania skryptów, które można odczytać na innym komputerze.

Występuje w polskiej wersji językowej.

Program jest doskonałą alternatywą dla AutoCADa – lidera branży, znacznie droższego, bo aż dwudziestokrotnie. W praktyce obsługa dwóch programów niczym się nie różni.

Wersja testowa 30dniowa ZwCAD 2012 posiada pewne ograniczenia – nie obsługuje DXF, drukuje dokumenty ze znakiem wodnym, a po upływie terminu 30 dni ogranicza zapis plików. Może być wykorzystywana w celach komercyjnych.