Firmy

Czy nadchodzi koniec formatów gif i jpg?

tablet graficzny

JPG, GIF i PNG mogą wkrótce przejść do lamusa. Google i Mozilla prowadzą prace nad nowym, bardziej nowoczesnym formatem graficznym, który będzie posiadał dużo więcej możliwości i będzie zapewniał większą kompresję bez straty jakości obrazu.

JPG i GIF – te niezwykle popularne formaty graficzne są stosowane już od ponad 30 lat. Nieco później, bo w latach 90. powstał PNG o nieco lepszych parametrach. Dziś wszystkie są standardem stosowanym nie tylko w internecie, ale również na potrzeby użytkowania grafiki. Jednak już dawno powinny zostać unowocześnione.

Jak donosi CNET, prace nad nowym, znacznie lepszym formatem, który zastąpi te wysłużone, rozpoczęła już Alliance for Open Media, zrzeszająca kilka znanych firm technologicznych z Google i Mozillą na czele. Obecnie prace nad nowym projektem są w bardzo wczesnej fazie, nie wymyślono nawet dla niego nazwy. Będzie się opierał na formacie kompresji AV1 i ma stanowić konkurencję dla HEIC – rozwiązania Apple’a, dostępnego w platformach macOS oraz iOS opieracego się na kompresji HEVC. Różnić ma go od HEIC przede wszystkim otwartość formatu – Apple chroni szereg swoich patentów i licencji, a nowy format ma być dostępny dla wszystkich chętnych, zarówno dla użytkowników komputerów z systemem Windows, jak i smartfonów z Androidem.

Nowy format osiągnie sporą przewagę nad popularnym JPEG – przede wszystkim będzie miał znacznie lepsze możliwości kompresji. Aktualne nowe rozwiązania, nad którymi pracują giganci, pozwalają na osiągniecie rozmiarów grafiki o 15 % mniejszych od HEIC i aż o połowę mniejszych w porównaniu do JPEG, przy zachowaniu porównywalnej jakości obrazu. Dwa pliki graficzne o tym samym rozmiarze będą się zatem znacznie różniły się jakością obrazu, oczywiście na korzyść nowego formatu.

Poza kompresją nowy format będzie miał też inne przydatne funkcje, dzięki którym zerwie z ograniczeniami, jakie miał JPEG – nowością będzie poprawne wyświetlanie elementów graficznych takich jak loga, wykresy, tabele czy tekst, będzie również spełniał wymogi techniki HDR . Popularny JPG został bowiem opracowany dla obrazów półtonowych, stad problemy z wyświetlaniem tych elementów graficznych. Nie służy mu również stosowana w tym formacie metoda kompresji.

AV1 wprowadzi również opcję przezroczystości grafiki i zapewni dużo większą dynamikę obrazu. Pozwoli to na wyświetlanie znacznie szerszego zakresu jasnych i ciemnych tonów w miniaturkach zdjęć. Nowością będzie również możliwość bezstratnej kompresji danych, czego nie oferuje dziś JPEG.

Niestety droga do udoskonalenia i rozpowszechnienia nowego formatu może być długa i trudna. Na razie projekt jest we wczesnej fazie, a jego dopracowanie może zająć sporo czasu. Warto wspomnieć, że w ostatnich latach powstało kilka nowych formatów, które miały zastąpić te już wysłużone formaty graficzne. Np. format WebP (zaprezentowany przez Google) miał zastąpić JPG, GFY miało wyprzeć z rynku GIF, jednak żaden z nich nie zyskał wystarczającej popularności, by zagrozić swoim poprzednikom. Wysłużony JPEG cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem i pewnie ciężko będzie wyprzeć go z rynku.