Firmy

Ploter

Ploter jest komputerowym urządzeniem peryferyjnym zapisującym informacje na materiałach drukarskich charakteryzujących się dużą płaską powierzchnią. Oprócz nanoszenia obrazów, plotery potrafią także grawerować oraz wycinać wzory. Są one najczęściej wykorzystywane podczas nanoszenia na papier materiałów, które wymagają dużej czytelności, w szczególności takich jak mapy i plany architektoniczne, schematy różnego typu instalacji oraz projekty urządzeń elektrycznych.

W odróżnieniu od tradycyjnych drukarek, niektóre plotery rysują wzory na papierze za pomocą specjalnych głowic, przypominających pisaki. Dlatego też kreślone przez nie linie charakteryzują się ciągłością oraz wysoką jakością. Ze względu na różne zasady działania oraz przeznaczenie, plotery można podzielić na kilka rodzajów.

Ze względu na sposób poruszania się głowicy plotera, można jest podzielić na:

plotery płaskie, które kreślą linie na płasko położonym materiale, przesuwając element piszących wzdłuż poprzeczki w osi pionowej, która natomiast sama najczęściej porusza się w osi poziomej. Tak skonstruowane plotery uniemożliwiają wydruk materiałów wielkoformatowych

plotery bębnowe różnią się od płaskich brakiem jednej z osi przesuwania głowicy. Zamiast tego, nanoszenie linii poziomych odbywa się poprzez ruch papieru wokół bębna, który może poruszać się w przód lub tył. Wydruk z plotera bębnowego może mieć nawet kilka metrów długości.

Natomiast ze względu na zastosowanie, plotery można podzielić na:

plotery rysujące, które służą głównie do wykonywania wielkoformatowych wydruków grafiki. Plotery te mogą być wyposażone w głowice atramentowe, tuszowe lub laserowe. Atrament oraz tusz zapewnia szeroki zakres kolorystyczny, dzięki czemu możliwy staje się wydruk w jakości podobnej do drukarek atramentowych wysokiej klasy. Ponadto wiele z nich jest także przystosowanych do nanoszenia na papier materiałów zabezpieczających. Ten rodzaj urządzeń jest najczęściej stosowany w poligrafii, inżynierii, geodezji oraz podczas niektórych prac biurowych.

plotery tnące, to urządzenia wyposażone w głowice umożliwiające nacinanie oraz wycinanie linii oraz krzywych na przystosowanych do tego materiałach. Głowica ma postać ostrza poruszającego się nad danym materiałem. Plotery tnące wykorzystywane są bardzo często w poligrafii do wycinania bardziej skomplikowanych kształtów lub do tworzenia projektów na mniejszą skalę, gdzie nie jest opłacalne stosowanie form. Plotery te mogą korzystać zarówno z technologii ploterów płaskich, jak i bębnowych.

plotery grawerujące, służą głównie do tworzenia matryc, napisów oraz wykonywania drobnych detali w twardych materiałach. Ze względu na swoje zastosowanie bardzo często ich głowica ma zwiększony zakres ruchu w trzeciej osi. Tak aby możliwe było grawerowanie na różne głębokości.

Do tworzenia grafiki oraz rysunków technicznych, mających zostać wydrukowanymi za pomocą plotera, używa się zazwyczaj grafiki wektorowej, tworząc ją w programach takich jak Adobe AutoCad. Zapewnia to odpowiednią jakość linii oraz możliwość dowolnej zmiany wielkości wydruku.