Firmy

Nowa jakość map Google Maps i Google Earth

Google Plus

Google Maps, serwis umożliwiający oglądanie map i zdjęć lotniczych powierzchni Ziemi, oraz Google Earth, program umożliwiający oglądanie zdjęć oraz panoram w jakości 3D, wzbogaciły swoją ofertę o jeszcze dokładniejsze zdjęcia kuli ziemskiej. Nowe zdjęcia są wyraźniejsze i zawierają więcej szczegółów.

Wszystko za sprawą satelity Landsat 8, wystrzelonego w roku 2013, który dostarczył zdjęć w lepszej rozdzielczości od swojego poprzednika Landsat 7, satelity wystrzelonego w 1999 roku. Satelita Landsat 8 wykonał dokładniejsze zdjęcia. Dzięki temu na nowych mapach serwisów Google Maps i Google Earth pojawiło się 700 bilionów dodatkowych pikseli. Różnice pomiędzy zdjęciami wykonanymi przez satelity Landsat 7 oraz Landsat 8 są widoczne gołym okiem. Satelita Landsat 7 ze względu na uszkodzenie wykonywała zdjęcia, na których widoczne były białe pasy, co zmuszało specjalistów do nakładania na siebie kilku kadrów, by otrzymać pełną fotografię.

Zdjęcia z lepszej rozdzielczości są dostępne w ograniczonym zakresie – udoskonalenie całej kuli ziemskiej na zdjęciach wymaga sporo czasu.