Firmy

Kompresja zdjęcia

Kompresja obrazu polega na zmniejszaniu jego rozmiaru. Obrobione w taki sposób zdjęcie można ponownie zdekompresować, by powrócić do obrazu pierwotnego.

Jeśli chodzi o zdjęcia wykonane za pomocą aparatu cyfrowego, to kompresja polega na zapisaniu w pamięci aparatu obrazu w możliwie jak najmniejszym rozmiarze. Ponowne otwieranie zdjęcia na komputerze sprawia, że zdekompresowany obraz osiąga rozmiar, który jest w stanie przetworzyć sprzęt komputerowy.

Dobrze wykonana kompresja oznacza niewielką ilość powstałych zniekształceń. Taki rodzaj kompresji nosi nazwę kompresji bezstratnej, ale należy pamiętać, że kompresja bezstratna w niewielkim stopniu zmniejsza rozmiar pliku. Zapisane po kompresji bezstratnej pliki mają rozszerzenie TIF. Z kolei obrazy zapisane po kompresji stratnej to pliki typu JPEG. Kompresja stratna powoduje, że otwierane ponownie skompresowane obrazy mają gorszą jakość, słabszą kolorystykę i mniej widocznych szczegółów. Zasada jest prosta – im większa kompresja, tym gorsza jakość obrazu odtwarzanego po dekompresji.