Firmy

Grafika komputerowa

Grafika komputerowa to dział informatyki, którego przedmiotem jest wykorzystanie technik komputerowych w procesie wizualizacji rzeczywistości. Obecnie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie wielu dziedzin ludzkiego życia bez możliwości, które niesie grafika komputerowa.

Grafika komputerowa to nie tylko algorytmy i skomplikowane struktury danych, ale to także wiedza o ogólnych zjawiskach, które wpływają na tworzenie obrazów oraz ich końcową jakość, np. światło.

Grafika komputerowa to w obecnych czasach dziedzina sztuki, która może na równi konkurować z malarstwem czy rzeźbą. Z osiągnięć grafiki komputerowej czerpie wiele dziedzin nauki i działalności człowieka, m.in. kartografia, medycyna, projektowanie komputerowe, proces przygotowania publikacji (DTP), wizualizacja, tworzenie efektów specjalnych, gry komputerowe itp.

Grafika komputerowa na dobre rozwinęła się w latach 80. XX wieku, gdy komputery osobiste stały się dostępne dla szerszego grona odbiorców. Wcześniej ze względu na ograniczenia techniczne sprzętu komputerowego oraz jego wysoki koszt grafika komputerowa była wyjątkową specjalizacją.