Firmy

Techniki druku wklęsłego

drukarnia

Jodi Green, flickr

Druk wklęsły, obok druku płaskiego i wypukłego, jest jednym z trzech podstawowych sposobów druku w grafice warsztatowej oraz w poligrafii. Technika druku wklęsłego, nazywanego także drukiem wgłębnym polega głównie na tym, iż miejsca drukujące na matrycy są położone poniżej miejsc niedrukujących. W związku z tym farba drukarska pokrywa na początku całą formę drukową, a następnie jej nadmiar pozostające na miejscach niedrukujących jest zbierany specjalnie do tego przystosowanym raklem. Dzięki temu farba pozostaje jedynie w zagłębieniach skąd jest przenoszona na podłoże drukowe. Druk wklęsły jest obecnie bardzo często stosowany w poligrafii głównie z uwagi na jego jakość oraz to, że formy do druku wklęsłego mają znacznie większą wytrzymałość niż formy używane w druku wypukłym oraz płaskim. Oprócz tego technika ta jest znacznie szybsza, co sprawia, że doskonale nadaje się ona do drukowania większych nakładów materiału z jednej formy.

Obecnie wyróżnia się kilka technik druku wklęsłego, które można podzielić na dwie zasadnicze grupy – warsztatowe oraz przemysłowe.

Do technik warsztatowych można zaliczyć m.in.: akwaforte polegającą na wykonaniu na metalowej formie drukowej rysunku za pomocą trawienia. Proces ten zaczyna się od pokrycia miedzianej lub cynkowej płytki werniksem akwafortowym, po czy za pomocą stalowej igły odsłania się powierzchnie metalu. Tak przygotowana płytka jest następnie umieszczana w specjalnie przygotowanym roztworze kwasu, który wyżera odsłonięte miejsca. Dzięki temu otrzymuje się na niej wklęsłe elementy, które mogą być następnie wypełnione farbą.

Do technik druku przemysłowego możemy natomiast zaliczyć np.: rotograwiurę. Jest to technika używana to wykonywania najwyższych nakładów. Najczęściej wykonuje się nią kolorowe czasopisma, a także opakowania na różne artykuły. Farba drukarska gromadzona jest w wklęsłościach umieszczonych na jednym z cylindrów maszyny drukarskiej. Drugi cylinder jest natomiast zanurzany w farbie, nanoszonej następnie na pierwszy z nich. Pomiędzy znajduje się także rakiel, usuwający nadmiar farby z cylindra z formą, który przenosi wzór na materiał drukarski.