Firmy

Responsywna strona internetowa

Responsywna strona internetowa (RWD – Responsive Web Design) to technika projektowania strony internetowej, która polega na tym, że wygląd i układ strony automatycznie dopasowuje się do rozmiaru okna urządzenia wyświetlającego stronę www, np. do wielkości smartfona.

Responsywna technika projektowania stron internetowych jest uważania za bardzo uniwersalną ze względu na możliwość automatycznego dostosowania się do urządzenia, na którym jest wyświetlana. Strona www zaprojektowana w tej technice prezentuje się dobrze na wszystkich ekranach, bez względu na ich wielkość. Działania tej techniki jest możliwe dzięki filtrom media queries, które po odczytaniu typu, szerokości, wysokości, orientacji oraz rozdzielczości ekranu przeglądarki, wybierają odpowiedni arkusz stylu. Aby strona została dopasowana do wyświetlacza, trzeba znać jeden z wymienionych parametrów. Nieprawidłowe zastosowanie zapytań o media CSS (CSS media queries) skutkuje problemami z wyświetlaniem strony, koniecznością przewijania strony w prawo lub lewo.

Design responsywny uważany jest za dość prosty w obsłudze oraz płynny. Strona zaprojektowana w technice responsywnej nie będzie działać tak szybko, jak strona stworzona specjalnie dla urządzeń mobilnych. Również prędkość ładowania się strony responsywnej w trybie pełnoekranowym może spaść znacząco.