Firmy

Responsive Web Design

responsive web design

onephoto/bigstockphoto.com

RWD – czyli Responsive Web Design, to nowoczesne podejście do projektowania stron internetowych. Witryny powstające przy użyciu tej techniki cechują się elastycznością, przez co dostosowują się do wielkości okna/ekranu, na którym są wyświetlane. Dzięki temu można je przeglądać zarówno na tradycyjnych komputerach i laptopach, ale i na tabletach i smartfonach. Tego typu strona jest uniwersalna, a w dobie urządzeń mobilnych coraz więcej webmasterów decyduje się na to rozwiązanie.

Dotychczas projektowanie odbywało się w ten sposób, że obok tradycyjnej witryny tworzono jej mobilną wersję, czyli drugą stronę o tej samej treści, przeznaczoną do oglądania na małych monitorach. Dzięki temu odbiór strony był łatwiejszy, a serwis funkcjonował szybciej i sprawniej. Jednakże stworzenie oddzielnej witryny na każde z urządzeń jest nie tylko kłopotliwe, wymaga dużo pracy, ale i wiąże się ze sporo większymi kosztami.

Powstanie techniki RWD było więc kwestią czasu i wynikało z zapotrzebowania. Za jej twórcę uważa się Ethana Marcotte, którego pomysłem szybko zainteresowali się inni webdesignerzy. Dobrze przygotowana witryna RWD powinna automatycznie dopasowywać się do urządzenia, na którym jest aktualnie przeglądana. Strona dostosowuje się więc do rozdzielczości ekranu, zmienia się ilość i układ treści oraz elementów graficznych. Te ostatnie mogą zniknąć, lub pojawić dopasowując się do szerokości i wysokości monitora. Obsługa RWD odbywa się przy użyciu media queries, które umożliwiają rozpoznanie okna przeglądarki a następnie dostosowują do niej wygląd całej witryny lub jej fragmentu.

Nakład pracy potrzebny do stworzenia strony RWD zależy przede wszystkim od tego, ile ma ona elementów i które z nich będą modyfikowane pod wpływem zmiany urządzenia. Wymaga to pomysłowości oraz zdolności przewidywania, ponieważ strona powinna być na tyle elastyczna, że otworzy się na tablecie czy telefonie, który pojawi się na rynku dopiero za jakiś czas.

Nie ma wątpliwości co do tego, że urządzenia mobilne są przyszłością Internetu, dlatego im szybciej dostosuje się do nich swoje witryny tym lepiej. Nie należy przy tym zapominać o osobach, które do przeglądania stron nadal wolą duży monitor i myszkę, a nie ekrany dotykowe, dlatego projektując strony warto wybrać rozwiązanie uniwersalne, jakim jest Responsive Web Design.