Firmy

Najlepsze programy do animacji 2D

Obraz jest obecnie najpopularniejszą i najsilniejszą formą przekazu. Jest to widoczne szczególnie w internecie, gdzie powoli wypiera tekst. Jednym z jego rodzajów jest animacja, a w sieci dostępnych jest wiele narzędzi, które pozwolą na samodzielne jej stworzenie.

Projektowanie stron internetowych zmierza ku minimalizacji tekstu na korzyść różnego rodzaju grafiki. Animacja jest o tyle atrakcyjna, że poza obrazem może być wzbogacona o dźwięk, który pozwoli przemycić w niej dodatkową treść. Poniżej lista najpopularniejszych, prostych programów do tworzenia animacji 2d.

Inkscape

Dzięki przyjaznemu interfejsowi jest programem dość łatwym w obsłudze, zarówno dla osób zaawansowanych oraz tych dopiero zaczynających przygodę z tworzeniem animacji. Na potrzeby zapisu grafik korzysta on z format Scalable Vector Graphics, który opiera się na języku XML. Posiada wiele narzędzi, w tym podstawowe kształty parametryczne, czy narzędzia do kaligrafii. Umożliwia pracę w przestrzeniach RGB, CMYK, HSL, a także korzystanie z systemu dopasowania barw (CMS).

GIMP

Odpowiednik photoshopa, który sprawdzi się zarówno do tworzenia zaawansowanej grafiki, jak i prostych animacji. Posiada szereg narzędzi umożliwiających wykonywanie operacji na grafice. Program jest stale udoskonalany i regularnie pojawiają się do niego nowe wtyczki. Szczególnie rozwiniętym elementem jest tutaj pędzel, dzięki któremu można wykonać nawet skomplikowane i złożone elementy. Do tworzenia animacji przeznaczony jest specjalny pakiet Gimp Animation Package, za pomocą którego można m. in. rysować postaci na wielu klatkach jednocześnie.

Pencil

Przeznaczony do tworzenia dwuwymiarowej animacji, raczej do prostych projektów, dla osób zaczynających przygodę z grafiką. Obsługuje grafikę rastrową oraz wektorową. Dzięki prostemu interfejsowi pozwala na szybkie opanowanie różnych technik tworzenia animacji. Zawiera podstawowe narzędzia, które są jednak wystarczające do stworzenia przyzwoitej animacji.

Plastic Animation Paper 4

Od niedawna całkowicie bezpłatny program, który umożliwia tworzenie animacji 2d w formatach TGA, JPG, BMP, PNG, GIF, PSD, TIF i AVI. Prosty interfejs łączy się tutaj z dużymi możliwościami, jakie oferuje. Stosowany nie tylko przez amatorów, ale również przez duże studia animacji. Pozwala stworzyć wrażenie ruchu poprzez kreowanie poszczególnych klatek, nanoszenie na nie linii i dowolnych kształtów, ich przesuwanie, obracanie i powiększanie. Umożliwia również pracę na warstwach, obsługuje się go za pomocą myszki lub tabletu.