Firmy

Co to jest kalibracja monitora?

binary monitor

W celu przygotowania materiałów i projektów graficznych wymagany jest przede wszystkim dobrze działający i sprawny przez jak najdłuższy okres sprzęt (w głównej mierze komputer). Choć z pozoru może się to wydawać nieistotne, niezaprzeczalnie ważną, jeśli nie najważniejszą, częścią tego sprzętu jest monitor. Dobrej jakości matryca pozwoli dostatecznie dobrze wyostrzyć obraz i wydobyć głębię kolorów oraz kształtów. Jednak bez odpowiedniego skalibrowania monitora cała praca staje się bezużyteczna.

Czym jest kalibracja monitora?

Przy zakupie komputera każdy monitor, stanowiący jego integralną część, ma profil barwowy. Innymi słowy jest to zbiór informacji na temat tego, w jaki sposób matryca ma wyświetlać kolory. Mimo to, wybierając nawet komputer z najwyższej półki, można liczyć jedynie na to, iż producent zapewni nam średniej lub jedynie dobrej jakości monitor. Wobec tego najlepszym wówczas rozwiązaniem jest dokonanie samodzielnych pomiarów, które dokonywane są za pomocą kolorymetru – prostego w budowie jak i w obsłudze urządzenia, które analizuje wyświetlany na monitorze obraz, za pomocą specjalnie wbudowanych czujników jak i dedykowanego oprogramowania. Urządzenie to również może pełnić rolę kalibratora.

Z kolei sam proces kalibracji polega na zwykłym ustawieniu parametrów monitora, tak aby wyświetlał jak najbardziej wyraźny i pełny obraz, bez zachodzących na siebie kolorów i kształtów, a jednocześnie też taki, który nie będzie psuł wzroku osoby siedzącej przed nim. W głównej mierze chodzi o dostosowanie obrazu tak, aby był dobrze generowany przez kartę graficzną – jego złe generowanie skutkuje fatalnej jakości obrazem lub niemożliwością odczytania i zobaczenia tego co na monitorze akurat się znajduje.

Kiedy i w jaki sposób dokonać kalibracji monitora?

Jeśli chodzi o częstość dokonywania kalibracji monitora, wszystko tak naprawdę zależy od jakości samego komputera, który użytkownik akurat zdecydował się kupić i tym samym od parametrów jakie posiada sam monitor. Ważnym czynnikiem jest również częstotliwość używania komputera, oraz fakt czy będziemy go używać tylko do korzystania z przeglądarek internetowych i mediów społecznościowych, czy też będzie to stanowiło narzędzie pracy np. grafika. Oficjalnie zaleca się, aby dokonywać kalibracji swojego monitora przynajmniej raz w miesiącu, jednak jeśli służy on do tworzenia projektów graficznych, pisania dużej ilości tekstów, czy też po prostu częstego korzystania, należy zwiększyć liczbę przeprowadzonych kalibracji do jednej na tydzień. Wówczas można mieć pewność, iż nie pojawią się żadne problemy, a monitor będzie działał niezawodnie.

Samodzielna kalibracja

Jeśli użytkownik chce jedynie profilaktycznie skalibrować swój monitor, nie potrzeba do tego fachowej pomocy. Za pomocą prostych urządzeń takich jak kolorymetr można swobodnie i bez obaw samodzielnie skalibrować monitor w swoim komputerze. Jeśli jednak problem wydaje się bardziej skomplikowany np. na jednej części pojawia się kolorowy pasek lub ekran lekko śnieży, wówczas dobrze jest oddać komputer do serwisu technicznego, gdyż może okazać się, że problemem jest źle działający dysk twardy lub inne problemy natury technicznej. W tej sytuacji samodzielne kalibrowanie monitora może okazać się zgubne i bezcelowe, a w rezultacie doprowadzić do jeszcze większych utrudnień w działaniu monitora.