Firmy

LED, QLED czy OLED – czym różnią się te ekrany?

To oczywiste. Wybierając ekran swojego komputera starasz się zwracać uwagę na najlepsze parametry na rynku. Szczególnie w przypadku, gdy jesteś grafikiem i wyświetlany obraz po prostu musi być wysokiej jakości. Ważną wytyczną jest jednak również cena. I tu pojawia się dylemat – czy warto wybrać lepszy, ale droższy ekran, jak OLED albo QLED? A może, na początku swojej drogi zawodowej, gdy finanse nie są jeszcze stabilne, kupić trochę tańszy LED? Czym owe technologie w ogóle się różnią? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Ekran LED – charakterystyka

Ekrany tego typu zbudowane są z diod, nazywanych diodami LED. Obecnie jest to najpopularniejsze rozwiązanie na rynku. Dlaczego? Otóż nie jest ono bardzo drogie a jednocześnie spełnia swoje podstawowe funkcje. To znaczy, że ekrany LED wyświetlają dość dokładny obraz. Diody wykorzystywane w tej technologii wyświetlają barwy zielone, czerwone oraz niebieskie. Z takiej kombinacji są one w stanie stworzyć piksel o różnych kolorach – nawet białym albo czarnym. Ekrany LED są:

  • bezawaryjne,
  • ekonomiczne,
  • energooszczędne.

Wykorzystuje się je w wielu różnych sytuacjach. Stosowane są m.in. jako banery reklamowe i na imprezach masowych. Możesz używać ich również tworząc podstawowe grafiki. Uprzedzamy jednak, że dla specjalisty mogą być one niezbyt dokładne. Mimo przyzwoitej palety barw, jakie można wydobyć z ekranów LED, może okazać się, że dla wprawionego grafika jest to, delikatnie rzecz ujmując, o wiele za mało.

Technologia QLED – co to takiego?

Ekrany QLED mają podobne działanie do LED. Sporą różnicą jest jednak to, że do ich działania wykorzystane są również nanokryształy (inaczej kropki kwantowe). Dzięki temu ekrany te są w stanie zaprezentować o wiele szerszą gamę barw niż wspomniane ekrany LED. Oczywiście, nie ma nic za darmo. To rozwiązanie jest już nieco droższe. Na szczęście ich cena nie jest zaporowa, dlatego nawet początkujący grafik może (a nawet powinien) rozważyć taką propozycję.

OLED – czym się wyróżnia?

To zdecydowanie najbardziej kosztowna inwestycja. Za jakość jednak się płaci. Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoje grafiki były po prostu doskonałe pod względem kolorystycznym – OLED zdecydowanie będzie najlepszym rozwiązaniem. W tym przypadku obraz na Twoim ekranie będzie zawsze wyraźny, niezależnie od kąta patrzenia. Nie musisz także przejmować się rozmyciem ruchu. Ta technologia niemal całkowicie je niweluje. OLED zapewnia również maksymalną głębię i intensywność kolorów. W tym przypadku diody, które tworzą ekran, są w stanie kontrolować każdy piksel w sposób niezależny od siebie. Ekrany OLED są doskonałym rozwiązaniem dla perfekcjonistów i osób niezwykle wrażliwych na estetykę obrazu.

Ekrany powinieneś wybrać w zależności od Twoich potrzeb. Profesjonale, wysokiej jakości grafiki najlepiej jest tworzyć na ekranach stworzonych w technologii OLED. Żaden inny ekran nie będzie w stanie zapewnić tak intensywnych kolorów. Jeżeli jednak posiadasz ograniczony budżet – QLED oraz LED również sprawdzi się nie najgorzej, choć ten pierwszy będzie miał zdecydowanie szersze spektrum barw.