Firmy

Projektor zamiast monitora?

To oczywiste. Do komputera stacjonarnego trzeba kupić monitor, aby wyświetlał obraz. Jednak czy jest to jedyne rozwiązanie? Obecnie coraz częściej można usłyszeć o tym, że monitor do komputera zostaje zastąpiony przez projektor. Jak sprawdza się on w tej roli?

Projektor – czy to dobry pomysł?

Alternatywą dla monitora jest projektor. Choć jest on tańszy przy zakupie to niestety późniejsze koszty eksploatacji są dużo wyższe. Także oszczędność jest pozorna. Ponadto projektory są mniej ekologiczne, głośniejsze podczas pracy i wyświetlają gorszy obraz. Do ich użytku potrzebny jest również spory kawałek miejsca na ścianie albo specjalny, biały ekran na który rzuca się obraz. Wybór projektora zamiast monitora nie wydaje się zatem najlepszym rozwiązaniem. Wszystko zależy jednak od tego, jakie masz potrzeby.

Jeżeli jesteś graczem…

To zdecydowanie lepszą opcją będzie dla ciebie monitor. Szczególnie, jeżeli twoją pasją są dynamiczne gry, w których obraz musi być doskonały (wysoka rozdzielczość), szybko się odświeżać a czas reakcji plamki powinien być wręcz błyskawiczny. Jeżeli jednak wybierzesz do grania projektor to pamiętaj o tym, aby koniecznie podłączyć go do komputera poprzez kabel HDMI. W innym wypadku możesz niestety zapomnieć o płynnym obrazie. Nie spodziewaj się też jego specjalnie wysokiej jakości.

Jeżeli kochasz kino…

W tym przypadku ogromnym plusem jest to, że obraz będzie duży. Możesz zatem poczuć się jak w kinie. Niestety, kolory i ogólna jakość będzie z pewnością gorsza niż na monitorze. Ponadto projektory mogą być dość głośne. Hałas natomiast będzie przeszkadzał w oglądaniu filmu, szczególnie jeżeli seans odbywa się w małym pomieszczeniu. Zaletą wyświetlania filmów na rzutniku jest również to, że oczy mniej się męczą. To szczególnie ważne, jeżeli planujesz częste maratony po nocy. Pamiętaj jednak, że do projektora musisz dokupić pewne sprzęty (chociażby głośniki).

Jeżeli służy Ci głównie do celów biznesowych…

W tym przypadku projektor może się sprawdzić, jednak lepszym rozwiązaniem będzie na pewno monitor. Do pracy będzie wygodniejszy. Jeżeli natomiast głównym celem zakupu urządzenia jest wyświetlanie prezentacji na dużych salach to monitor:

  • jest bardziej ekologiczny (w projektorach zamontowane są lampy z rtęcią),
  • jest łatwiejszy w obsłudze,
  • wyświetla wyraźniejszy obraz (dla osób siedzących dalej obraz wciąż będzie czytelny),
  • nie wymaga kupna dodatkowego sprzętu (na przykład głośników, które są wbudowane),
  • rzadko ulega poważnym awariom.

Oczywiście w tym wypadku dobrze jest pamiętać o tym, aby dobrać odpowiedni rozmiar ekranu do potrzeb. Dla większej ilości osób powinieneś wybrać monitor o większej ilości cali (przykładowo 55”).

Projektory mogą być alternatywą dla monitora, jednak nigdy nie zastąpią go całkowicie. Umożliwią wyświetlenie dużego obrazu, jednak będzie on gorszej jakości. Ponadto nie są one ani ekologiczne ani tanie w utrzymaniu. Lepszym rozwiązaniem będzie zatem inwestycja w nowoczesny monitor.