Firmy

Makieta strony

Makieta strony (lub aplikacji) nazywana jest także jej prototypem. To pierwotna wersja strony internetowej, na podstawie której powstaje wersja ostateczna.

Zaletą makiety strony jest możliwość analizy poszczególnych elementów strony internetowej jeszcze w trakcie jej projektowania oraz nanoszenia niezbędnych zmian. Makiety są tworzone w specjalnym oprogramowaniu, istnieją także makiety interaktywne z załączonymi linkami i nawigacją. Makietę strony internetowej można wykonać w dwóch rodzajach. Pierwszym z nich jest makieta li-fi, czyli najprostsza wersja strony, bez większych detali, zawierająca niektóre elementy oraz dająca możliwość szybkiego stworzenia innej wersji strony. Drugim rodzajem makiety strony jest makieta typu hi-fi, tj. makieta, która jest niemal identyczna z wersją ostateczną strony lub aplikacji, charakteryzuje się dużym stopniem szczegółowości.

Tworzenie makiet strony lub aplikacji nazywa się prototypowaniem. Choć to niekiedy proces długotrwały, to warto poświęcić czas na jego wykonanie. Makiety pozwalają rozwijać i udoskonalać wstępne projekty, by osiągnąć zadowalający efekt końcowy.