Firmy

Ikona

Ikona jest elementem interfejsu graficznego. Pierwsze ikony powstały w latach 70 XX. wieku i przeznaczone były do ułatwienia pracy z systemem operacyjnym, zwłaszcza wśród mniej zaawansowanych użytkowników. Obecnie ikony są nieodłącznym elementem graficznego interfejsu użytkownika i podstawowym sposobem poruszania się w systemie komputerowym. Wygląd ikon ewoluował wraz z rozwojem sprzętu komputerowego i systemów operacyjnych.

Ikona ma postać piktogramu o niewielkich rozmiarach. Znajduje się na ekranie monitora każdego komputera i dzięki przypisanemu obrazkowi symbolizuje graficznie określony typ pliku, m.in. folder, plik, aplikację, urządzenie, program lub odsyłacz.

Ikona jest umieszczona w kilku miejscach komputera, m.in. na pulpicie, w okienku eksploratora, na pasku menu, na pasku narzędzi, w grach komputerowych itd. Najechanie kursorem na ikonę i kliknięcie powoduje uruchomienie wybranego działania programu czy systemu.

Ikona może stanowić pojedynczy plik lub znajdować się w innym. Do zapisu ikon najczęściej używane są formaty ICO, BMP, PNG, SVG.