Firmy

Filmy w rozdzielczości 8K dostępne na YouTube

youtube

Najpopularniejszy serwis internetowy YouTube umożliwił oglądanie filmów w rozdzielczości 8K, czyli 8192×4320 pikseli. Jeszcze kilka lat temu wielkim wydarzeniem były filmy w rozdzielczości 4K i nikt nawet nie marzył o większej. Teraz zdaje się filmy w rozdzielczości 4K odchodzą do lamusa, a w ich miejsce śmiało wkraczają materiały w rozdzielczości 4320 pikseli.

Nadal jednak niewiele osób może sobie pozwolić na sprzęt wyświetlający rozdzielczość 4K, nie mówiąc już o 8K. YouTube umożliwił taką opcję. W sieci pojawił się film „Ghost Town”, przedstawiający opustoszałą osadę górniczą. Aby obejrzeć film należy wejść w ustawienia, a następnie w Jakość wybrać opcję 4320 p 8K. Jednak najprawdopodobniej jedynym widokiem, jaki na dłużej uda się zaobserwować będzie krążące kółko, próbujące wczytać film. Aby zobaczyć dzieło w całej krasie, trzeba posiadać odpowiedni wyświetlacz obsługujący rozdzielczość 8K. Ten jednak nadal pozostaje unikatem.

Film „Ghost Town” został nagrany kamerą RED Epic Dragon 6K, a dalej przeskalowany z rozdzielczości 6,1K do wyższej w Adobe After Effects.

Według danych firmy Gogle, rozdzielczość 8K była promowana na YouTube już od 2010 roku, jednak ze względu na nikłą w świecie ilość kamer obsługujących wideo w takiej rozdzielczości nikt nie zwracał uwagi na taką możliwość. Dzięki filmowi „Ghost Town” nowa rozdzielczość ujrzała światło dzienne.

Póki co, jedynie przeglądarki Chrome i Safari współpromują razem z Youtube wyższą rozdzielczość 8K.