Firmy

Zatrudnić grafika, czy korzystać z usług freelancera?

W dzisiejszych czasach, prowadząc działalność, trzeba być wielozadaniowym. Tylko w ten sposób można odnieść sukces. Jednak prawda jest taka, że nie da się znać na wszystkim. Można być w swojej firmie księgowym, marketingowcem i managerem, ale koniec końców i tak potrzebny będzie grafik, informatyk albo wirtualna asystentka. Pytanie tylko czy warto od razu zatrudnić specjalistę na stałe czy może lepiej będzie rozważyć usługi freelancera?

Zatrudnienie grafika czy freelancera – co jest lepsze?

Załóżmy, że w firmie potrzebny jest grafik. Osoba, która zaprojektuje nowe logo, odświeży wygląd strony internetowej albo po prostu będzie wstawiała regularnie posty na fanpage i tworzyła do nich piękne grafiki. Co zatem zrobić? Szukać pracownika na stałe? Czy zwrócić się po pomoc do niezależnego specjalisty? Każde z rozwiązań ma wady i zalety, ale jedno jest pewne – wybór powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami firmy.

Zalety i wady zatrudnienia pracownika

Plusem zatrudnienia grafika na stałe jest jego stała dostępność. Na długofalowe potrzeby jest to świetne rozwiązanie – każde zadanie, które mu przydzielisz zostanie szybko i sprawnie zrealizowane, bez oczekiwania na wolny termin. Ponadto jest to bardziej pewne rozwiązanie. Pracownik zatrudniony na umowę o pracę będzie codziennie poświęcał pełnię uwagi firmie i prawdopodobnie może być bardziej godny zaufania, gdyż nie zrezygnuje z dnia na dzień, z powodu np. różnicy zdań albo innego, bardziej intratnego zlecenia.

Profesjonalny freelancer również nie powinien zachować się w ten sposób, problem w tym, że niełatwo jest trafić na freelancera, który bez mrugnięcia okiem realizuje wszystkie zlecone mu prace bez dyskusji i w wyznaczonym terminie. Niestety, ten rynek jest trudny. Zatrudnienie pracownika ma tę przewagę, że wcześniej wybierasz spośród dziesiątek, a nawet setek CV i masz okazję przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, co zwiększa Twoje szansę na znalezienie idealnego współpracownika.

Jednak zatrudnienie grafika może mieć też wady i to wcale nie mało. Pierwszą z nich może być jego wypalenie. Po kilku miesiącach pracy dla Ciebie może zwyczajnie przestać mieć świetne pomysły. Znużenie może z kolei przekładać się na jakość wykonywanej przez niego pracy, a co za tym idzie – na twoje zadowolenie.

Ponadto pracownik na stałe to dość wysoki koszt, zatem jeśli nie potrzebujesz grafika na pełen etat rozważ współpracę z Freelancerem. To osoba, której zapłacisz tylko za wykonane zadanie. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą jednorazowo zaprojektować logo, okładkę albo grafikę na stronę internetową. Warto wiedzieć, że ceny freelancerów często są nieco wyższe niż etatowych pracowników, jeśli przełożyć to na roboczogodziny. Jednak odchodzą koszty utrzymania pracownika. Ponadto jakość niejednokrotnie jest wyższa, gdyż Freelancer odpowiada sam za siebie i sam tworzy swoją markę a klientów pozyskuje głównie metodą marketingu szeptanego. Zależy mu zatem na pozytywnych opiniach.

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Freelancer będzie doskonałym wyborem, jeśli potrzebujesz doraźnej pomocy w zaprojektowaniu pojedynczych grafik. Jednak jeśli zależy Ci na stałej współpracy, osobie, której w każdej chwili będziesz mógł zlecić cokolwiek ‘na cito’ – rozważ zatrudnienie pracownika.