Firmy

Webmaster

Webmaster to osoba, która profesjonalnie zajmuje się projektowaniem, kodowaniem, stworzeniem układu graficznego oraz bieżącą aktualizacją stron internetowych. Tworzenie stron internetowych odbywa się na konkretne zamówienie osoby lub firmy, która chce w ten sposób zaznaczyć swoją obecność w najpopularniejszym obecnie medium. Zlecenie od firmy czy osoby może być jednorazowe lub mieć charakter czasowej współpracy, w trakcie której webmaster aktualizuje stronę internetową zleceniodawcy zgodnie z jego prośbą.

Standardy tworzenia stron internetowych określa organizacja World Wide Web Consortium (W3C), ale jej zalecenia nie mają mocy prawnej.

Do tworzenia witryn internetowych niezbędna jest znajomość zasad tworzenia grafiki komputerowej oraz języka znaczników i języków programowania. Obecnie w procesie tworzenia profesjonalnych stron internetowych bierze udział kilka osób, z których każdy odpowiada za ściśle określony zakres obowiązków. Są to: administrator serwera strony internetowej, administrator bazy danych, programista, grafik, webmaster, administrator serwisu oraz redaktor.

Osoba zajmująca się projektowaniem stron internetowych powinna zadbać o wykonywanie różnorodnych zleceń dla różnych firm. To pozwala zdobyć niezbędną w tym zawodzie dużą praktykę oraz z powodzeniem utrzymać się na rynku.