Firmy

Tablet lub smartfon jako tablet graficzny

Rozwijający się rynek technologiczny sprzyja nie tylko powstawaniu nowych urządzeń, ale także rozwijaniu wielofunkcyjności w istniejących modelach. Tablet czy smartfon z dotykowym ekranem mogą stać się alternatywą dla tabletu graficznego.

Smartfon może stać się tabletem graficznym

Tablety graficzne kosztują zazwyczaj od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Z powodu ceny, a także możliwości wykorzystywania tabletu głównie do rysowania czy projektowania, na taką inwestycję decydowały się zazwyczaj osoby zainteresowane designem, sztuką oraz innymi twórczymi zajęciami. Oprócz tego tablety graficzne wykorzystywane są również do sterowania w grach komputerowych.

Wraz ze wzrostem czułości na nacisk w urządzeniach mobilnych z ekranami dotykowymi, urządzenia takie jak tablet czy smartfon mogą stać się alternatywą dla tabletów graficznych.

Warto podkreślić jednak, że nie każdy model sprawdzi się równie dobrze w roli tabletu graficznego czy realizacji wszystkich zadań. Podczas korzystania z programów graficznych kluczowe są poziomy nacisku, a także wielkość obszaru roboczego i należy wziąć pod uwagę, także korzystając z urządzeń mobilnych.

Jak zrobić tablet graficzny z tabletu i smartfonu?

Aplikacje umożliwiające rysowanie na tabletach oraz smartfonach dostępne są zarówno w systemach IOS i Android, jak i Windows. Ich instalacja pozwala na wykorzystanie ekranów dotykowych jako powierzchni do rysowania.

Jedną z opcji jest tworzenie grafik bezpośrednio na komórce czy tablecie. Wymaga to ściągnięcia aplikacji graficznej. Powstałe w ten sposób pracę można zapisać oraz wysłać na komputer.

W przypadku instalacji innego typu aplikacji możliwe jest natomiast zmienienie urządzenia mobilnego w tablet graficzny, na którym efekty rysowania widoczne są na ekranie komputera. Urządzenie można połączyć z komputerem za pośrednictwem sygnału lub kabla. Następnie urządzenie ustawić należy jako tablet domyślny w wybranym programie graficznym.

Połączenie z kablem oceniane jest jako zapewniające stabilniejszą pracę.

Do tego, aby używać urządzenia mobilne w roli tabletów graficznych, niezbędne jest posiadanie piórka. Tablety niektórych firm posiadają dedykowane akcesoria, które zapewniają lepszą płynność pracy czy kontrolę nacisku. W przypadku używania piórka innej marki praca może nie być również efektywna.

Czy urządzenia mobilne z ekranem dotykowym to dobra alternatywna dla tabletu graficznego?

Zaletą korzystania z tabletu graficznego jest możliwość precyzyjnego rysowania i korzystania z programów graficznych. Intuicyjna możliwość pracy z komputerem sprawia również, że po tablety graficzne sięgają gracze.

Z tego powodu nie każdy smartfon czy tablet stanie się dobrym zamiennikiem profesjonalnego urządzenia do tworzenia grafiki.

W niektórych przypadkach jest to jednak możliwe. Szczególnie jeśli mamy do dyspozycji urządzenie, w którym producent przewidział również możliwość rysowania, z dedykowaną aplikacją czy piórkiem. W innych przypadkach smartfon czy tablet mogą przydać się do tworzenia mniej precyzyjnych prac, czy obsługi gry.