Firmy

Jak rozpocząć naukę grafiki komputerowej?

biurko projektanta

Jednymi z popularniejszych zamówień, które można wykonywać przez internet, jest tworzenie grafik. Zapotrzebowanie na takie usługi jest dziś bardzo duże. Grafiki wykorzystywane są w social media, na stronach internetowych, plakatach, ubraniach, folderach, ulotkach i w wielu innych produktach. Stwarza to dużo możliwości, ale jest również ogromna konkurencja wśród osób wykonujących takie zlecenia. Jak skutecznie zacząć naukę grafiki, jeśli ktoś startuje od zera?

Na początku należy określić, jaki rodzaj grafiki leży w kręgu największego zainteresowania adepta grafiki. Retusz zdjęć, tworzenie grafik na social media, projekty ulotek, plakatów, a może animacje 3D lub projekty stron internetowych? Po wyborze rodzaju grafiki należy zacząć od zakupu bądź pobrania darmowego programu, który umożliwia tworzenie wybranych grafik.

Naukę grafiki można rozpocząć od zapoznania się z interfejsem programu, sprawdzenia wszystkich opcji konfiguracji i głównych możliwości programu, np. jak się rysuje, zmienia kolory, wybiera kształty, zapisuje prace, modyfikuje warstwy, wycina elementy czy importuje inne projekty. Takie podstawowe umiejętności pozwolą na sprawne poruszanie się po programie.

Mnóstwo użytecznych materiałów do nauki tworzenia grafiki można znaleźć w internecie. Warto jednak z dostępnych tutoriali wybrać takie poradniki, które uczą, jak się robi konkretną rzecz. Jest wiele różnych stron i kanałów na popularnych serwisach video, gdzie w przystępny sposób pokazane są zagadnienia, które mogą przydać w pracy grafika w wykonaniu konkretnych zleceń. Bardziej wymagające osoby wiedzę i umiejętności mogą zdobywać również poprzez kształcenie w formie studiów. Zdania co do tego, czy warto studiować kierunki związane z grafiką są podzielone. Tego rodzaju studia uczą przekrojowo wielu zagadnień, jednak nie skupiają się na konkretnych umiejętnościach. Dodatkowo studia są najdroższą opcją, a nie sprawdzą się w przypadku każdej osoby. Podstawy grafiki można poznać również uczestnicząc w płatnych kursach stacjonarnych bądź online. Warto jednak sprawdzić kto je prowadzi i co wchodzi w skład programu. Tego rodzaju kursy są dość drogie, jednak dzięki nim w szybkim czasie można nabyć niezbędne umiejętności praktyczne. Do nauki mogą posłużyć również książki, jednak te dość szybko potrafią się zdezaktualizować. Na późniejszym etapie nauki warto również uczestniczyć w eventach związanych z grafiką. Dzięki temu można znaleźć nowe inspiracje czy kontakty w branży.

Niestety sama umiejętność obsługi programu nie wystarczy. By zostać dobrym grafikiem należy poznać podstawowe zasady kompozycji, zrozumieć, co decyduje o poprawnie dobranych kolorach, poszerzyć wiedzę o dobrze zaaranżowanej typografii, czy odpowiedniej hierarchii.

Jedną z ważniejszych rzeczy w branży graficznej jest portfolio. Jednym słowem – trzeba mieć co pokazać potencjalnemu klientowi. Warto założyć własny fanpage bądź stronę internetową. Można tam publikować własne projekty. Zleceń można również szukać na grupach, który jest wiele na portalach społecznościowych.

Reasumując – źródeł nauki jest wiele, każdy może wybrać to, co najbardziej mu odpowiada. Jednak nic nie zastąpi choć odrobiny zmysłu artystycznego, który w przypadku tworzenia grafiki jest niezbędny.