Firmy

Retusz zdjęć

Retusz zdjęcia to nic innego jak poprawianie jago wyglądu i jakości. Najczęściej polega na jej odświeżeniu, zmianie kolorów, wykadrowaniu, poprawie detali, dodaniu dodatkowych efektów czy nowego stylu zdjęcia, np. efektu starości.

Najpopularniejszymi metodami służącymi od lat obróbce zdjęć jest klonowanie i malowanie teksturą oraz zmiękczanie i wyostrzanie.

Głównym narzędziem klonowania przy retuszowaniu zdjęć jest specjalny stempel, dzięki któremu kopiujemy fragment fotografii z jednego miejsca w drugie. Zabieg ten przypomina malowanie, z tym że zamiast pędzlem, malujemy kopiowanym fragmentem obrazka. Stempel daje możliwość wyboru pożądanej tekstury zdjęcia. Narzędzie to jest niezbędne do wszelkiego rodzaju retuszy czy fotomontaży.

Opcja zmiękczania i wyostrzania elementów fotografii pozwala na uzyskanie efektu rozmycia ( czyli zmiękczenia) lub wyostrzenia pewnych fragmentów zdjęcia, zwykle tych, których chcemy się pozbyć, bo psują nam jego jakość. Poprawa nierówności cery, wyostrzenie konturów oczu, nadanie połysku włosom itp. to tylko niektóre poprawki, które możemy uzyskać poddając nasze fotografie takim zabiegom. Dzięki temu nasze zdjęcie może wyglądać idealnie.

Retusz zdjęć jest już naturalnym zjawiskiem, które pokochały osoby z pierwszych stron gazet. Z możliwości obróbki zdjęć korzysta nie tylko świat mody, show-biznesu, telewizji, ale również przeciętny Kowalski, który liczy na dobry efekt końcowy własnego zdjęcia. Proces obróbki zdjęcia wymaga opanowania jego teoretycznych podstaw i długiej praktyki, by poprawiane zdjęcia nie trąciły sztucznością, a zyskały naturalny i estetyczny efekt. Dobry specjalista od retuszowania zdjęć to taki, który potrafi wydobyć piękno zdjęcia w taki sposób, by wprowadzone zmiany nie rzucały się w oczy.

Wśród najlepszych programów służących do obróbki zdjęć specjaliści zgodnie wymieniają kultowy już w swej dziedzinie Photoshop. Oprócz tego spore możliwości prezentują też GIMP, Photoscape, Picasa, Paint.NET, Photofiltre, PhotoPlus, Photo Pos Pro, Photo! Editor, Pixlr Editor, Photoshop Express i inne.