Firmy

Najpopularniejsze programy do tworzenia animacji

animacja 3d

Tworzenie animacji to umiejętność, który niewątpliwie warto posiąść i rozwijać. Na rynku oprogramowania komputerowego znajdziemy szereg programów do tworzenia animacji komputerowej. Niektóre z nich są płatne, inne bezpłatne, lecz bezpłatne nie oznacza, że gorsze.

Oto lista kilku najpopularniejszych programów do tworzenia animacji:

Blender – jest to program bezpłatny, przeznaczony do tworzenia grafiki 3D. Grafika ta może być zarówno animowana, jak i statyczna. Zaletą jest, że nie trzeba posiadać komputera o potężnej mocy obliczeniowej, aby tworzyć animacje. Program udostępnia szereg funkcji, opcji i możliwości.

3ds MAX – program ten należy do jednych z najbardziej popularnych programów do tworzenia animacji. Jest to też program płatny. Jego wersja trial pozwala na użytkowanie go przez 30 dni. 3ds MAX przeznaczony jest do renderingu, modelowania 3D i animacji. Zdumiewająca ilość opcji oraz intuicyjny interfejs powodują, że program ucieszy nie tylko profesjonalnych twórców animacji, ale i tych, którzy pierwszy raz zaczynają przygodę z animacją komputerową. Program ten wykorzystywany jest przy tworzeniu wielu gier komputerowych, czy np. animacji pt.”Katedra” Bagińskiego.

Cinema 4D R15 – ten płatny program przeznaczony jest do animacji 3D oraz wizualizacji. Jego obsługa jest bardzo intuicyjna. W skład Cinema 4D wchodzą moduły: Dynamics – odpowiadający za wierne odwzorowanie fizyki, MOCCA2 – odpowiadający za animację obiektów, BodyPaint 3D R2 – możliwość pomalowania tekstur w 3D, Advanced Render 2 – odpowiadający za renderowanie. Cena pakietu Cinema 4D Studio R15 – 12 841,40 zł.

Autodesk Softimage – program, który użyto przy postprodukcji takich filmów jak „300”, „Sin City”, „Piąty Element”, czy „Gwiezdne Wojny”. Przeznaczony do tworzenia animacji i grafiki 3D, oparty na silniku Gigapolygon Core, posiada m.in. wtyczkę odpowiedzialną za animację materiałów i ciała, włosów, futra. Program w wersji angielskiej i pod system Windows do ściągnięcia na stronie producenta w cenie 3.795,00 Euro.

Autodesk Maya – kolejny program od firmy Autodesk, powalający swoimi możliwościami renderingu, modelowania oraz tworzenia animacji. Program posiada bardzo intuicyjny interfejs. Wykorzystywany przy tworzeniu gier komputerowych czy efektów specjalnych. Dzięki niemu odwzorujemy wszelkie ciecze, gazy, a także stworzymy animację wszelkich tkanin. Na tym możliwości programu się nie kończą. Program do ściągnięcia w wersji trial 30-dniowej, lub z pełną licencją za 3 900 Euro.

endorphin Learning Edition – program darmowy, do którego klucz otrzymamy po zarejestrowaniu się na forum twórcy programu. Sama aplikacja posiada proste zadanie, które polega na animacji postaci. Wykorzystana przy tym innowacyjna technologia Dynamic Motion Synthesis, która odpowiada za jak najwierniejsze odwzorowanie postaci ludzkiej. Zaletą jest fakt, iż ruchy tak stworzonej postaci przypominają do złudzenia te ludzkie, dzięki zachowaniu zasad biomechaniki i dynamiki.

Synfig Studio – bezpłatny program do tworzenia animacji, obsługujący High Dynamic-Range Imaging. Prosta obsługa tego programu jest jego niewątpliwą zaletą. Rozpoczynając pracą możemy wykorzystać gotowe już pomysły, których zarysy możemy edytować. Program współpracuje z biblioteką graficzną Cairo.