Firmy

Narzędzia „do kolorowania” dla grafików

dobór kolorów

REDPIXEL.PL/bigstockphoto.com

Kolor w projektowaniu odgrywa bardzo ważną rolę. Wykorzystane przez projektanta barwy mają zdecydowanie większe znaczenie niż prosty fakt postrzegania ich przez ludzkie oko. Adekwatne zastosowanie kolorów wpływa bezpośrednio na przekaz całego projektu.

Programy do doboru kolorów

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi ułatwiających pracę grafików w zakresie odpowiedniego doboru barw do projektu. Jednym z nich jest Adobe Color CC, który pozwala na dobór palet na podstawie zdjęcia, reguł kolorów oraz korzystanie z gotowych zestawów inspiracji. Aplikacja ta, dawniej znana pod nazwą Adobe Kuler, jest zintegrowana z Photoshopem co pozwala na zapisywanie zestawu kolorów w wygodny i bezpieczny sposób.

Kolejnym narzędziem jest Paletton, który pozwala na otrzymywanie różnorodnych wyników. Dzięki tej aplikacji możliwe jest stworzenie ciemniejszych i jaśniejszych odcieni w ramach wygenerowanych wartości i obejrzenie ich na przykładach. Paletton umożliwia zobaczenia efektu łączenia poszczególnych barw.

Kolejnym przykładem narzędzia, które jest bardzo pomocne w pracy grafika jest – Coolors. Umożliwia on podobnie jak Adobe Color CC: dobór palet na podstawie reguł kolorów, dobór palet na podstawie zdjęć oraz korzystanie z gotowych inspiracji. Wymaga jednak od użytkownika wcześniejszej rejestracji. Stanowi on jeden z najbardziej rozbudowanych generatorów kolorów. Barwy są losowane przez skrypt, zaś wybrane kolory blokowane przez grafika przed zmianą. Po dokonanym wyborze, można zmienić jasność oraz nasycenie barwy.

ColoRotate to doskonała aplikacja on-line, która umożliwia obsługę w 3D. Ponadto posiada plugin pozwalający na działanie z poziomu Photoshopa.

Z kolei Colour Lovers posiada bogatą biblioteczkę wzorów graficznych (patternów). Na stronie www można znaleźć rozmaite narzędzia doboru kolorów oraz gotowe palety. Ważną kwestia dla użytkowników jest również możliwość zapoznania się z ciekawymi artykułami dotyczącymi najnowszych trendów w zakresie doboru kolorów.

Ciekawym rozwiązaniem dla grafików jest ColourGrab. Jest to narzędzie, które tworzy paletę kolorów zgodnie z plikiem graficznym znajdującym się pod wskazanym adresem www. Grafik musi jedynie wpisać poprawny adres, pod którym znajduje się zdjęcie, a aplikacja sama stworzy gotową paletę. Z kolei ColorSpire to prosta aplikacja, która umożliwia przygotowanie palety złożonej z pięciu kolorów na podstawie typowego layoutu strony www.

Jak widać propozycji jest wiele, a wybór odpowiedniej zależy od konkretnych potrzeb użytkownika.