Firmy

Etapy tworzenia koncepcji graficznej strony WWW

Kobieta sporządza na papierze szkice z koncepcjami strony graficznej

O wrażeniu jakie na kliencie zrobi nasza witryna decydują sekundy. To warstwa graficzna dotrze do niego pierwsza, treść zawsze będzie na drugim miejscu. Właśnie dlatego o popularności strony www decyduje przede wszystkim praca grafika. Koncepcja graficzna witryny nie może być przypadkowa. Jej głównym celem jest przykucie uwagi odwiedzających. Strona firmy jest też jej wizytówką, dlatego musi świadczyć o profesjonalizmie i być przyjemna dla oka oraz czytelna. Nawet najbardziej funkcjonalna witryna nie będzie odwiedzana, jeśli grafika będzie do tego zniechęcać. Właśnie dlatego praca nad warstwą wizualną strony jest wieloetapowa i musi być powierzona fachowcom.

Koncepcja graficzna strony krok po kroku

Pierwszym krokiem w pracy nad każdym projektem graficznym jest przyjęcie zlecenia i analiza potrzeb klienta. Do kogo ma trafić strona? Czy jest spójna z wizerunkiem firmy? Na jakim wrażeniu zależy klientowi? To tylko niektóre z kluczowych pytań, które musi zadać grafik nim przystąpi do właściwej pracy. Etap ten jest wyjątkowo istotny. Od dokładnego poznania potrzeb zleceniodawcy zależy sukces całego projektu. Następnym zadaniem jakie stoi przed grafikiem stron www jest stworzenie wstępnego projektu witryny. Musi on być dostosowany nie tylko do potrzeb klienta, ale i wymagań technicznych strony. Właśnie dlatego graficy komputerowi muszą posiadać podstawową wiedzę dotyczącą programowania lub być w stałym kontakcie z informatykami. Wstępny projekt, mimo że nie jest ostateczną wersją szaty graficznej, powinien być funkcjonalny i dokładnie odwzorowywać kolory i fronty jakie chcemy pokazać zleceniodawcy.

Nawet najlepszy wstępny projekt to jednak nie wszystko. Stworzona przez nas koncepcja musi odpowiadać klientowi. Właśnie dlatego następnym etapem pracy nad koncepcją graficzną jest pokazanie jej klientowi. To idealny moment na wszelkiego rodzaju uwagi czy poprawki. Jest to też czas konfrontowania pomysłów klienta i grafika z rzeczywistym wyglądem strony. Jak wspominaliśmy na wstępie koncepcja graficzna to nie tylko wygląd witryny. Na etapie konsultacji należy więc sprawdzić funkcjonalność strony, jej kolorystykę, kontrast oraz jakość zdjęć czy grafik, szczególnie jeśli te ostatnie odgrywają kluczową rolę na stronie internetowej klienta.

Stworzenie koncepcji i wstępnego projektu to lwia część pracy nad warstwą graficzną strony www. Po konsultacjach z klientem czas na pracę nad finalnym wyglądem strony. W tym momencie nie można zapomnieć o najdrobniejszej nawet uwadze klienta dostosowując jego oczekiwania do wymogów technicznych witryny.

Należy pamiętać, że dopiero ostateczna akceptacja finalnego projektu jest zwieńczeniem pracy nad całą koncepcją. Nie oznacza to jednak zamknięcia zlecenia. Ostatnim etapem prac jest bowiem sprawdzian techniczny strony skupiony na jej warstwie graficznej. Nie można traktować tego lekceważąco, ponieważ wygląd witryny jest równie ważny jak wygoda korzystania ze strony. Test funkcjonalności pozwala nam sprawdzić jakość zdjęć i grafik, ale przede wszystkim pokazuje czy zastosowane rozwiązania graficzne nie wpływają na szybkość ładowania się ważnych elementów witryny. Powolna, źle skonfigurowana strona świadczy o firmie równie kiepsko jak jaskrawe kolory czy kiepskie grafiki