Firmy

E-papier

Papier elektroniczny (e-papier), to rodzaj wyświetlacza, który wyglądem i komfortem czytania ma przypominać zwykły papier. Wynalazcą tej technologii a zarazem autorem terminu „e-papier”, jest Nicholas Sheridon.

Najnowszej generacji czytniki, przeznaczone do przeglądania stron e-papieru, niemal w ogóle nie odbiegają swoim wyglądem od papieru tradycyjnego. W uproszczeniu wyświetlanie tekstu polega na układaniu się małych kuleczek atramentu w piksele, co dzieje się za pośrednictwem impulsów elektrycznych. W porównaniu do tradycyjnych ekranów, e-papier nie świeci prosto w oczy, dzięki czemu jego czytanie nie jest tak uciążliwe dla oczu oraz nie powoduje bólu głowy przy dłuższym użytkowaniu. Dodatkowo tekst jest widoczny i czytelny bez względu na kąt patrzenia. Ekran czytników nie odbija światła, w związku z tym możliwe jest czytanie na zewnątrz w pełnym słońcu. Czytniki e – papieru służą do czytania elektronicznych książek (e – booków). Są to urządzenia małe, lekkie, a przy tym ich baterie są wytrzymałe i umożliwiają kilka godzin ciągłego użytkowania. Nowsze modele mają wbudowane oświetlenie ekranu. Można na nich regulować odcień szarości, im nowocześniejszy czytnik, tym większa skala. Czytniki posiadają wbudowaną pamięć, na którą wygrywa się elektroniczne książki w postaci plików. Dla takich plików stworzono specjalne formaty, tj. EPUB i MOBI, które dostosowują wyświetlaną treść do wielkości wyświetlacza, a także umożliwiają komfortowe, przejrzyste czytanie treści.

Czytniki e-booków, a tym samym e-papier, poza tym, że stanowią gratkę dla fanów różnego rodzaju gadżetów elektronicznych, są rzeczywiście rozwiązaniami, które mogą ułatwić życie. Szczególnie, jeśli ktoś czyta dużo i często. Z uwagi na niewielką wagę i gabaryty czytniki można mieć zawsze przy sobie. Ponadto dają one dostęp do niezliczonej ilości pozycji książkowych, których z pewnością nie moglibyśmy nabyć w liczbie, w jakiej chcemy je przeczytać. Ponadto jest to rozwiązanie, które realnie przykłada się do zmniejszenia produkcji papieru, a tym samym ochrony środowiska.

Technologię e-papieru stosuje się zresztą nie tylko na czytnikach e – booków, ale również na innych urządzeniach, np. na telefonach komórkowych. Dzieje się tak z uwagi na komfort korzystania z takiego wyświetlacza, o czym napisano wyżej. E – papier znajdziemy również w tabletach, elektronicznych notatnikach, a nawet… w biżuterii. Na taki pomysł wpadła firma Tago arc, która oferuje szerokie bransolety pokryte wyświetlaczami z e-papieru. Wzór można w każdej chwili zmienić, dzięki dedykowanej aplikacji. Na powierzchni takiej można bowiem z powodzeniem pisać, jeśli korzysta się ze specjalnego rysika. Jednak uwaga – nie jest to możliwe na każdym urządzeniu.
Ciekawym rozwiązaniem, polegającym na połączeniu nowoczesnej technologii ze starą, jest stworzenie hybrydowej maszyny do pisania Hemingwarite. Składa się z ona klawiatury, przypominającej wyglądem te komputerowe sprzed 15 lat, a pisany tekst zamiast na kartce, zobaczymy na 6 calowym wyświetlaczu z e-papieru.