Firmy

Adobe XD za darmo

Sprytny sposób na przyciągnięcie nowych użytkowników rozpoczynających pracę z programem to…. dać im coś za darmo. Adobe udostępnił za darmo swoje rozwiązanie dla projektantów UI oraz UX – program Adobe XD. Ale jest też haczyk – bezpłatny pakiet ma sporo ograniczeń.

Firma Adobe, przy okazji ogłoszenia nowych funkcjonalności swojej aplikacji Adobe XD, postanowiła bezpłatnie udostępnić dla swoich użytkowników jej najprostszy pakiet (Adobe XD CC Starter). Dzięki tej akcji promocyjnej użytkownik może zaoszczędzić ponad 12 euro miesięcznie, a sam program z pewnością dotrze do szerszego grona odbiorców.

Adobe XD

Adobe XD (Adobe Experience Design CC) to oprogramowanie dla projektantów UI oraz UX, przeznaczony do projektowania i prototypowania interfejsów aplikacji webowych i mobilnych. Program został stworzony z myślą o szybkim i komfortowym projektowaniu aplikacji bez programowania. W ramach akcji promocyjnej Adobe użytkownik otrzymuje bezpłatny dostęp do pakietu Adobe XD CC Starter. To najprostszy pakiet programu, dzięki któremu możliwe jest korzystanie z aplikacji XD, w tym bibliotek Creative Cloud oraz Typekit. Użytkownik otrzymuje również 2GB przestrzeni dyskowej w chmurze Adobe (Adobe Cloud) do wykorzystania na własne projekty.

Czy darmowy dostęp zachęci użytkowników?

Oczywiście Adobe nie zamierza udostępniać swoich rozwiązań charytatywnie i bezcelowo. Adobe wpadło na pomysł, by poprzez wprowadzenie darmowego dostępu do aplikacji zachęcić użytkowników do płatnych abonamentów. Najprostszy pakiet ma bowiem kilka ograniczeń – m. in. dostęp do pełnej biblioteki Typekit można uzyskać jedynie w płatnym planie, dodatkowo miejsce w chmurze jest dość ograniczone. Do podstawowych działań i projektów raczej powinno wystarczyć. Jednak firma liczy na to, że dzięki możliwości zapoznania się z funkcjami aplikacji część użytkowników zainteresuje się jej płatną wersją, szczególnie wtedy, gdy możliwości darmowej wersji przestaną być wystarczające.

Rozszerzona, pełnopłatna wersja aplikacji, dzięki której użytkownik otrzymuje dostęp do dodatkowych funkcji, w tym m.in. pełnych bibliotek i powiększenia miejsca w chmurze do 100 GB kosztuje – 12,29 euro miesięcznie.

Warto wiedzieć, że nowością w aplikacji Adobe XD jest nie tylko wprowadzenie darmowego dostępu dla osób, które dopiero rozpoczynają pracę z programem. Wprowadzono również sporo udoskonaleń, takich jak na przykład szybsze otwieranie plików Photoshopa, prostsze przeciąganie i upuszczanie plików PSD, możliwości zabezpieczania specyfikacji projektowej hasłem. W najbliższych miesiącach Adobe planuje również wprowadzić funkcje związane z tworzeniem animacji, pracą w grupach i wsparciem zewnętrznych pluginów.

Czy dzięki akcji promocyjnej, polegającej na przyznaniu darmowego dostępu do najtańszego pakietu Adobe XD, firma osiągnie sukces? To się okaże wkrótce. Z pewnością dzięki takiemu rozwiązaniu aplikacja dotrze do szerszego grona odbiorców, co być może przełoży się na wyniki finansowe. Szczególnie, że opłata za użytkowanie programu jest na zasadzie miesięcznych subskrypcji.