Firmy

Jak robić dobre zdjęcia wnętrz?

Odpowiednie fotografowanie pomieszczeń może służyć różnym celom. Dobre zdjęcia mogą przyspieszyć sprzedaż mieszkania, przyczynić się do rozwoju kariery w mediach społecznościowych czy po prostu być elementem portfolio fotografa. Zanim chwycisz za aparat czy telefon, warto zapoznać się z kilkoma prostymi trickami, których wdrożenie sprawi, że zdjęcia wnętrz będą zauważalnie lepsze.

Wnętrza są naprawdę ciekawym obiektem do fotografowania, choć nie najłatwiejszym. Istnieje jednak kilka prostych zasad, z którymi poradzą sobie nawet laicy.

Usuń zbędne przedmioty z kadru

W pomieszczeniach, szczególnie mieszkalnych zazwyczaj znajduje się mnóstwo przedmiotów. Jeśli ich kompozycja jest przemyślana, to mogą być ozdobą. Gorzej jednak gdy jeden niezauważony detal sprawi, że całe zdjęcie będzie wyglądało na niedopracowane. Co warto usunąć z kadru? Wszystko to, co szpeci, czyli leżące na podłodze kable, naczynia z resztkami jedzenia, telefon czy inne elektroniczne sprzęty (o ile nie są obecne w zamyśle fotografa). Zazwyczaj nieatrakcyjnie wyglądają również gniazdka do prądu czy włączniki światła. Nie da się ich jednak usunąć. Warto więc zastosować prosty trick. Przykładowo, jeśli robimy zdjęcie kuchni, to gniazdka przy blacie można zasłonić ozdobną, drewnianą deską do krojenia.

Zadbaj o oświetlenie

Fotografie wnętrz najlepiej wychodzą w świetle dziennym. Wtedy kolory wyglądają najbardziej naturalnie, a wszystkie krawędzie są ostre. Postarajmy się więc zaplanować sesję w ciągu dnia. Wtedy jednak też trzeba pamiętać o odpowiednim ustawieniu światła. Jeśli zależy nam na wyeksponowaniu wnętrza, to obraz za oknem zazwyczaj będzie prześwietlony. Nie należy się jednak tym przejmować – w końcu nie on jest najważniejszy.

Zdjęcia mieszkań przeznaczonych do sprzedaży bezwzględnie powinny być wykonywane w ciągu dnia. Jeśli jednak planujemy wstawić fotkę do mediów społecznościowych, to możemy pokusić się o jej zrobienie wtedy, gdy słońce już zajdzie. Wtedy mamy szansę uchwycić niepowtarzalny, przytulny klimat. Warto jednak pamiętać o tym, aby zamiast oświetlać kadr jedną lampą sufitową, postawić na kilka punktów świetlnych – np. lampki biurkowe i takie na sznurku.

Dbaj o poziome linie

We wnętrzach jest naprawdę sporo poziomych linii i powinny być one proste jak horyzont. Trzeba więc ustawić aparat równolegle do podłogi. Jeśli tego nie zrobimy, zdjęcie wyjdzie nieprofesjonalnie. Oprócz tego trzeba jeszcze pamiętać o tych mniej wyraźnych liniach poziomych, takich jak listwy przypodłogowe, blat stołu czy zagłówek łóżka. One również nie powinny być przekrzywione.

Skup się na detalach

Przy fotografii artystycznej nie trzeba idealnie odwzorowywać wyglądu wnętrza, tylko można pobawić się ciekawymi perspektywami. Zamiast klikać spust migawki po prostu stojąc na podłodze, możemy wejść na krzesło i sfotografować pokój z lotu ptaka albo położyć się na dywanie, aby w skali makro oddać jego fakturę. Wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć.

Pamiętaj o ozdobnikach

Nieprzemyślana kompozycja wprowadza na zdjęciu chaos. Jeśli jednak chwilę się zastanowimy, to odpowiednimi przedmiotami można łatwo uatrakcyjnić kadr. Warto użyć np. kubka pełnego kawy, rośliny, lampek choinkowych, świec czy drewnianej deski.