Firmy

Czym jest kaligrafia i dlaczego warto ją ćwiczyć?

Wydaje się, że sztuka pięknego pisania już wymarła, nie jest już przydatna i mało kto posiada tę umiejętność. Jednak okazuje się, że kaligrafia przeżywa drugą młodość i teraz warto ją ćwiczyć. Do czego może się przydać projektantom i grafikom?

Kaligrafia to sztuka starannego pisania, której od początku XX wieku aż do lat 60. tego stulecia dzieci uczyły się obowiązkowo na języku polskim. Jednak w ostatnich latach, kiedy dużo częściej stukamy w klawiaturę komputera lub smartfona niż piszemy piórem, ta umiejętność zanika.

Wciąż jednak jej posiadanie bywa wyróżnikiem wśród grafików, a jednocześnie jest świetnym sposobem na ćwiczenie ręki i relaks.

Kaligrafia – jak zacząć naukę?

Aby rozpocząć naukę kaligrafii, a inaczej „hand letteringu” lub „brush letteringu”, nie trzeba zapisywać się na żaden kurs stacjonarny. Wiele wskazówek znajdziemy w internecie – na specjalistycznych blogach, na YouTube czy Instagramie. W internecie można także znaleźć arkusze ćwiczeń, podobne do tych, na których dzieci w szkole uczą się pisać. Z tą różnicą, że litery są o wiele bardziej ozdobne i występują w wielu wariantach. Po szlaczkach należy ćwiczyć dane formy liter, a potem łączyć je w wyrazy.

Później można już puścić wodze fantazji i samemu kreować różne kroje pisma i tworzyć ozdobne cytaty czy teksty piosenek.

A co jest potrzebne do nauki kaligrafii? Na początek wystarczy pióro, tusz i papier o takiej grubości, aby atrament nie przebijał na drugą stronę.

Dla fanów kaligrafii są także dostępne „brush peny” w wielu kolorach, czyli flamastry o różnej grubości, które pomagają tworzyć rozmyte kształty liter.

Dlaczego warto ćwiczyć kaligrafię?

Dla grafików i projektantów, którzy tworzą swoje projekty tylko w programach komputerowych, ozdobne pisanie na papierze może być dobrym sposobem na relaks. Możemy włączyć ulubioną muzykę i wyżyć się artystycznie bez szkodliwego wpływu ekranu komputera czy smartfona.

Dodatkowo kaligrafia pomaga ćwiczyć rękę, która jest niezbędna w projektowaniu także na tabletach graficznych. Ręczne pisanie pomaga wypracować swój styl oraz dbać o precyzję rysunków.

Mało kto posiada teraz umiejętność pięknego pisania, więc w zawodzie grafika może być to czynnik wyróżniający. Jeśli jesteśmy aktywni w social mediach, to można dzielić się ze swoimi obserwatorami efektami nauki hand letteringu i jednocześnie umacniać wizerunek kreatywnego artysty, którego sztuka wychodzi poza ramy programów graficznych. Dzięki temu można także zyskać nowe grono odbiorców.

Kaligrafia jest również niezwykle przydatna, jeżeli lubimy dokumentować wspomnienia. Można wywołać rodzinne zdjęcia, wkleić je do albumu, a potem opatrzyć je opisami czy anegdotkami i sprezentować rodzicom czy dziadkom albo zostawić sobie na pamiątkę i później pokazywać dzieciom.

Rozpoczęcie nauki ozdobnego pisania nie jest kosztowne, ani nie pochłania zbyt wiele czasu. Szczególnie w długie jesienne i zimowe wieczory warto sprawdzić, czy to coś dla nas. Być może znajdziemy nowe hobby, które rozwija kreatywność.