Firmy

Projektant Roku wg londyńskiego Design Museum

Heydar Aliyev Center

Autor: ynaka29 (flickr.com)

Niewielkie londyńskie muzeum, Design Museum, znajdujące się niedaleko Tower Bridge, wybrało zwycięzcę nagrody Projektant Roku. Nominowanych było 76 uczestników związanych z architekturą, kampaniami reklamowymi czy publikacjami. Wśród prac znalazły się m.in.monografie, animacje komputerowe, a także innowacyjne aplikacje i urządzenia oraz.. klocki Lego.

Zwycięzcą został projekt Heydar Aliyev Center w Baku, w Azerbejdżanie, zaprojektowany przez Zaha Hadida, pierwszą kobietę, która wygrała taką nagrodę. Heydar Aliyev Center jest olbrzymim kompleksem o powierzchni ponad 57 500 metrów kwadratowych, charakteryzującym się zaokrągleniami i łagodnymi liniami. Sama nazwa centrum pochodzi od Heydara Aliyeva, przywódcy Azerbejdżanu za czasów panowania Sowietów. W środku znajdziemy salę konferencyjną, galerię oraz muzeum. Budynek reprezentuje płynną formę wyłaniającą się z naturalnej topografii miasta. W 2007 roku rozpoczęto budowę centrum, w 2012 roku odbyło się uroczyste otwarcie. Budynek szybko stał się symbolem rozwoju współczesnego Baku, rozdartego między Europą, a Azją, dzięki swojemu niejako futurystycznemu i innowacyjnemu wyglądowi. Już w 2013 roku centrum było nominowane podczas Festiwalu Światowej Architektury.

Dodatkowo, pomimo zastosowania nowoczesnych technologii, całość nawiązuje do starożytnej tradycji terenów Baku. Jak opisała centrum Saffet Kaya Bekiroglu, jedna z projektantek i architekt centrum Baku, zaokrąglone linie budynku nawiązują do islamskiej kaligrafii, która pełna jest zaokrąglonych i delikatnych znaków. Jak dodała, płynność zawsze była częścią architektury islamskiej. Tutaj jako przykład podaje 400-letni Błękitny Meczet w Stambule, reprezentujący klasyczny okres sztuki islamskiej w Turcji, gdzie kaligrafia i wzory geometryczne wręcz płyną poprzez powierzchnię kopuł, ścian, prosto na dywany . Zastosowanie przejścia w kształcie łuku dopełnia wrażenia, że przestrzeń ta jest nieskończona.