Firmy

Jakie są największe wady Adobe Photoshop?

Kawałek ekranu z logo Photoshop powiększony za pomocą lupy

Adobe Photoshop to od wielu lat najpopularniejszy program do tworzenia i edycji grafiki rastrowej. Duża liczba funkcji, kompatybilność z innymi programami firmy Adobe, a także dostępność na wszystkich systemach spowodowały, że obecnie aplikacja jest głównym narzędziem, z którego korzystają profesjonalni graficy. Użytkownicy, obok zalet, coraz częściej zauważają jednak także wady programu. Najważniejsze z nich znajdziesz poniżej.

1. Zbyt rozbudowany interfejs

Duża liczba funkcjonalności i narzędzi zaliczana jest najczęściej do zalet programu. Rozbudowany interfejs może być jednak trudny do opanowania, szczególnie dla osób, które dopiero rozpoczynają pracę z aplikacją. Ponadto Adobe Photoshop na przestrzeni lat został wzbogacony również o funkcje, takie jak opcje 3D, czy edycja wideo, które mogą stanowić wyzwanie nawet dla zawodowych twórców.

Co więcej, biorąc pod uwagę różnorodność narzędzi, a także rozmaitość projektów, które można dzięki nim stworzyć, sprawia, że nie każdy grafik w swojej pracy ma szansę w pełni wykorzystać możliwości programu.

Duża liczba funkcji powoduje natomiast zwiększenie wymagań sprzętowych.

2. Wysokie wymagania sprzętowe

Jak zostało wspomniane w poprzednim punkcie, do korzystania z Adobe Photoshop, szczególnie najnowszych aktualizacji, niezbędny jest sprzęt o sporej wydajności i dużej ilości miejsca na dysku twardym. Używanie programu na komputerze o mniejszych zasobach zmniejsza płynność jego pracy oraz może powodować problemy z renderowaniem obrazów. Na długi czas ładowania i edycji trzeba przygotować się zwłaszcza w przypadku dużych plików.

3. Błędy w aktualizacjach i luki w systemach bezpieczeństwa

Adobe Photoshop jest regularnie aktualizowany. Bezpośrednio po wydaniu nowej wersji programu częstym problemem jest brak stabilności i pojawiające się błędy. Niedociągnięcia są najczęściej szybko naprawiane, jednak w początkowej fazie mogą wpływać na komfort i wydajność pracy użytkownika.

Dodatkowym, wartym wspomnienia aspektem, są luki w zabezpieczeniach programu. Adobe Photoshop, jako część pakietu Creative Cloud, narażony jest na ataki mające na celu uzyskanie danych użytkowników dotyczących subskrypcji. Te z kolei posłużyć mogą do phishingu i prób wyłudzenia większej liczby poufnych informacji.

Luka w systemach zabezpieczeń miała miejsce na przykład w 2019 roku, kiedy z powodu hakerskiego ataku zagrożone były dane kilku milionów użytkowników.

4. Ograniczona możliwość edycji grafiki wektorowej

Mimo dużej liczby funkcji, możliwości edycji grafiki wektorowej w Photoshopie są ograniczone.
To z kolei może mieć znaczenie dla osób, które obok obrazów rastrowych wykorzystują program do projektowania stron internetowych i edycji plików SVG.

5. Cena i sposób licencjonowania

Wśród wad programu często wymieniana jest również zbyt wysoka cena. Warto wiedzieć także, że programu Adobe Photoshop nie zakupimy na własność. Jedyną możliwością korzystania z aplikacji jest korzystanie z abonamentu z comiesięczną zapłatą, a więc używanie programu na zasadzie wypożyczenia.