Firmy

Jak zarabiać na stockach?

Banki zdjęć i grafik to dla projektantów i fotografów dobry sposób na dodatkowy zarobek. Co więcej, popularne serwisy z fotografiami umożliwiają również uzyskanie stałego, pasywnego dochodu.

Czy sprzedać na stockach się opłaca?

Większość fotografów i grafików do sprzedawania swojej twórczości w bankach zdjęć i grafik zniechęca niska cena ich sprzedaży, a także duża konkurencja. W efekcie stocki kojarzone są głównie z możliwością dorobienia i uzyskania niewielkiego dochodu.

Serwisy z gotowymi fotografiami mogą stać się jednak dla twórców także głównym źródłem dochodów. Wraz z rozwojem content marketingu rośnie również zapotrzebowanie na zdjęcia oraz grafiki, które wykorzystywane są przez firmy na stornach internetowych, blogach czy kanałach social media, a także w standardowych ulotkach czy handlowych prezentacjach.

Wybór odpowiedniego serwisu

Pierwszym krokiem do zarabiania na stockowych materiałach jest wybór odpowiedniego banku zdjęć. W Internecie dostępnych jest wiele serwisów, nie wszystkie cieszą się jednak równą popularnością wśród firm.

Dobre zdjęcie stockowe – czyli jakie?

Kolejny ważny aspekt to jakość zdjęć, a także wymogi techniczne poszczególnych serwisów. Warunki, jakie należy spełnić, różnią się najczęściej w zależności od agencji. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed rozpoczęciem sesji zdjęciowej z przeznaczeniem na stocki.

Niezależnie od indywidualnych wymogów serwisów, zdjęcia na sprzedaż powinny być poprawne pod względem technicznym – posiadać optymalny kontrast, głębię i oświetlenie.

Ważny jest również odpowiednio skomponowany kadr. Najlepiej unikać zbędnych szczegółów na zdjęciach, także na pierwszym planie i w tle. Scena przedstawiona na zdjęciu powinna być klarowna dla odbiorców nawet po zmniejszeniu fotografii.

Zdjęcia na stocki – dobór tematów

Przy sprzedaży zdjęć i grafik na stockach ważny jest także dobór tematyki.

Warto pamiętać, że również ta branża podlega sezonowości i trendom. Dla fotografów i grafików oznacza to konieczność śledzenia tendencji i dostarczania materiałów z najbardziej akutalnych tematów i wydarzeń. W tym celu warto przejrzeć najpopularniejsze i najczęściej sprzedające się zdjęcia w serwisach, a także starać się wyprzedzać nadchodzące trendy, np. poprzez lekturę marketingowych prognoz.

Przy robieniu zdjęć na stocki warto wziąć pod uwagę również lokalne święta i obyczaje.

Szczególnie dużą popularnością cieszą się zdjęcia z ludźmi. Obecnie najbardziej poszukiwane są fotografie, które wyglądają naturalnie i autentycznie, a przy tym prezentują codzienne życie. Oprócz tego zdjęcia powinny mieć uniwersalną wymowę, dzięki czemu wiele firm z łatwością będzie mogło dopasować je do swoich działań.

W zarabianiu na stockach pomóc może także posiadanie własnej niszy, czyli tematyki, po którą nieczęsto sięgają inny twórcy.

Warto pamiętać, że zdjęcia na stocki nie mogą posiadać nazw, logo czy innych znaków handlowych przedsiębiorstw. W przypadku modeli konieczna jest również zgoda na wykorzystanie ich wizerunku.