Firmy

Flat design

Flat design, czyli płaskie projektowanie, w przeciągu minionego roku, stało się bardzo popularnym trendem, z którego coraz częściej korzystają twórcy stron internetowych oraz różnych aplikacji. Flat design zawdzięcza swoją popularność głównie iOS 7, chociaż wcześniej pojawił się również w systemie Windows 8, a także był stosowany w niektórych programach oraz stronach internetowych, jednak nigdy wcześniej nie zyskał tak dużej popularności jak ostatnio.

Flat design, jak wskazuje na to nazwa, cechuje się przede wszystkim prostotą interfejsu i graficznym minimalizmem. Objawia się to z reguły brakiem cieniowania, tekstur, gradientów oraz spłaszczeniem wszystkich elementów graficznych. W „płaskim interfejsie” nie znajdziemy również połyskujących przycisków, efektów lustra czy imitacji trójwymiarowości oraz rozbudowanych ikon. Interfejs zaprojektowany zgodnie z ideą flat design nie posiada żadnych zbędnych elementów dekoracyjnych. Dzięki temu możliwe jest zaprojektowanie prostego w obsłudze, czytelnego i przejrzystego systemu, ułatwiającego dostęp do najbardziej potrzebnych i wartościowych treści. Unikanie skomplikowanych kształtów i maksymalne uproszczenie interfejsu niekiedy może być sporym wyzwaniem dla projektantów, ponieważ aby uzyskać oczekiwany rezultat, trzeba w staranny sposób dobrać paletę barw, proporcje oraz opracować minimalistyczne ikony, które jednocześnie będą jednoznacznie zrozumiałe dla użytkownika. Flat design skupia także dużą uwagę na typografii, która w bardziej skomplikowanych projektach nie jest tak mocno wyeksponowana i nie przyciąga większej uwagi.

Ze względu na odmienne, wręcz przeciwstawne, założenia koncepcyjne, flat design jest często porównywany do skeumorfizmu. Interfejsy skeumorficzne cechują się przede wszystkim starannością odwzorowania rzeczywistych elementów na ekranie wyświetlacza. Przykładem skeumorfizmu może być ikona zegara, która będzie naśladować rzeczywisty przedmiot oraz jego zachowanie. Posiadać będzie ona także wszystkie jego szczegóły. Ikona flat design, będzie natomiast składać się zazwyczaj jedynie z wyrazistych zarysów kształtu, z pominięciem nieistotnych szczegółów. Skeumorficzny interfejs pomimo tego, że jest znacznie wierniejszym odpowiednikiem rzeczywistości, niejednokrotnie może powodować, że najważniejsze informacje będą nieczytelne, bądź trudno zauważalne. Stosowanie go może również spowodować zmniejszenie wydajności urządzenia, tym bardziej jeśli interfejs jest w znaczny sposób rozbudowany. Problemy te nie występują w interfejsach zaprojektowanych zgodnie z koncepcją flat design. Prostota graficzna zapewnia doskonałą przejrzystość, a także nie obciąża sprzętu, natomiast strony internetowe ładują się znacznie szybciej.

Podsumowując można uznać, że flat design jest niewątpliwie przyszłością interfejsów graficznych. Zarówno systemy operacyjne, aplikacje, jak i wiele stron internetowych przestało korzystać z skeumorficznych interfejsów na rzecz lepszej czytelności i jakości treści. Obecnie płaskie interfejsy są stosowane przez Microsoft oraz Google, a także Apple zarówno ich stronach internetowych jak i w przygotowanych przez korporacje produktach.