Firmy

Przemysłowe drukarki 3D

drukarka 3D VDK6000

Ostatnimi czasy modne jest łączenie technologi wytwarzania przyrostowego z technologią obróbki ubytkowej. Pojawiają się inicjatywy łączące projekt Mebotics na Kickstarterze (drukarka 3D zdolna drukować, szkicować i frezować) z projektem Optomec America Makes przeznaczonym do naprawiania metalowych części do samolotów. Wiele z tych maszyn, w tym Mikrofabryka firmy Mebotics, która nie zdobyła jednak wystarczających środków na Kickstarterze, jest próbą połączenia technologii obróbki ubytkowej (głównie chodzi o frezarki sterowane numerycznie) z technologią wytwarzania przyrostowego. Niektóre z prototypów tworzone są z wykorzystaniem plastiku i drewna, jeszcze inne są bardziej ambitne, tworzone z myślą o metalu.

Jakiś czas temu firma Hurco, duży dostawca frezarek sterowanych numerycznie, opatentował nową przejściówkę przeznaczoną dla technologii wytwarzania przyrostowego. Wraz z oprogramowaniem firmowym przejściówka ta zmienia frezarkę sterowaną numerycznie w drukarkę 3D zdolną produkować plastykowe prototypy i części wykończone metalem. Całość ograniczy czas pracy i montażu, a także mniejszy liczbę potrzebnego do produkcji materiału i miejsca potrzebnego na rozstawienie sprzętu. Przedstawiciele Hurco nie zdradzają jakiej technologii 3D używają w swojej przejściówce. Ta nowa technologia debiut swój będzie miała w przyszłym miesiącu podczas International Manufacturing Technology Show w Chicago.

Jednakże dopóki dopóty powyższe urządzenie nie zostanie zaprezentowane, najbardziej imponującym jest 6-osiowe urządzenie mechaniczne łączące skanowanie laserem, frezarkę sterowaną numerycznie, użycie lasera do łączenia warstw metalu. VDK6000, bo tak nazywa się ta maszyna mierząca 2 stopy wysokości i 3 stopy szerokości, przeznaczona jest do wytwarzania i naprawy metalowych części. Cały system można w pełni skonfigurować poprzez wymianę końcówek przeznaczonych do konkretnych procesów jak skanowanie laserem, polerowanie czy spawanie. Maszyna potrafi także drukować metalowe części, skanować je ultradźwiękami w poszukiwaniu defektów.