Firmy

Darmowe programy graficzne

Najlepszymi i zarazem najpopularniejszymi darmowymi programami graficznymi są:

Picasa – program, który powstał w 2002 r. i dziś należy do Google`a. Stanowi prosty edytor i katalog zdjęć, współpracujący z galerią online – Picasa Web Album i z Google Earth. Pozwala ona na łatwe cofnięcie zmian podczas edycji, a także zapisywanie oryginalnych plików w specjalnie do tego przeznaczonym katalogu. Aplikacja ta służy głównie do zarządzania zdjęciami oraz współdzielenia ich z innymi użytkownikami.

GIMP (GNU image Manipulation Program)- stanowi najczęstszy zamiennik dla Photoshopa i posiada możliwość łatwego rozbudowania przy pomocy wielu wtyczek. Ci użytkownicy, którzy mają problem z jego interfejsem aplikacji mogą skorzystać z aplikacji GIMPShop (upodabniającej GIMPA do Photoshopa). Program ten pozwala na zmienianie rozmiarów, wycinanie fragmentów zdjęć, dokonywanie różnych operacji na kolorach, łączenie obrazów, stosując przy tym warstwy oraz dokonywanie konwersji między różnymi formatami plików graficznych. Oferuje on wszelkie narzędzia niezbędne do stworzenia najbardziej skomplikowanego projektu. Obsługuje kanały, ścieżki, różne funkcje selekcji, narzędzia do retuszu i manipulacji obrazem, efekty graficzne. Obecnie GIMP działa na systemach Windows, Linux , Mac OSX, a także niektórych systemach Unix.

Paint.net– ma niewielkie rozmiary i jest bardzo prostym w obsłudze programem graficznym przeznaczonym dla komputerów pracujących w środowisku Windows. Stanowi alternatywę dla tych, którzy nie mogą poradzić sobie z zaawansowanymi programami takimi jak Photoshop czy GIMP. Jego aplikacyjnym wyróżnikiem jest obsługa warstw oraz przezroczystości. Użytkownicy mogą zwiększać funkcjonalność jego aplikacji za pomocą sporej ilości dostępnych w internecie wtyczek. Paint.net świetnie nadaje się do prostych operacji na grafice.

PIXRL – wyróżnia go szybkość działania oraz to, że jest dostępny online jako zaawansowane narzędzie do tworzenia i obróbki grafiki. Składa się z dwóch aplikacji: Editora przypominającego mniej zaawansowanego Photoshopa i z Expressu, który jest przeznaczony do podstawowej obróbki zdjęć.

PhotoScape – modułowy, przyjazny użytkownikom program przeznaczony do obróbki zdjęć o przejrzystym interfejsie i aplikacji umożlwiającej obróbkę plików RAW. Wyróżnia się nietypową funkcją w postaci różnego rodzaju efektów oraz ramek. Ponadto aplikacja ta oferuje kilkanaście trybów (m.in.: przeglądarkę, drukowanie, edytor zdjęć, pobieranie koloru, a także łączenie, animowanie oraz dzielenie plików graficznych).

MyPaint – program przeznaczony dla komputerowych malarzy, czyli tych, którzy lubią tworzyć grafiki i komputerowe obrazy. Bardzo dobrze obsługiwany przez różnego rodzaju tablety graficzne. Oprócz typowych narzędzi edycyjnych oferuje swoim użytkownikom m.in. obsługę warstw i nieograniczony rozmiar płótna.

Krita – bardzo zaawansowana aplikacja do tworzenia oraz obróbki grafiki, która działa w środowisku KDE. Pod względem sporej liczby funkcji stoi w tym samym szeregu co Photoshop i GIMP. Krita ma w swojej ofercie coś, czego nie mają inne darmowe programy do tworzenia grafiki, a mianowicie obsługę CMYK oraz nietypowe narzędzia pozwalające np. na symulację schnięcia farby.

PhotoFiltre – darmowy program graficzny przeznaczony głównie do retuszu zdjęć. Stanowi on aplikację pozwalającą na skorzystanie z warstw, sporej ilości filtrów, narzędzi służących do prostych przekształceń na zdjęciach czy też mechanizmów korekcji kolorów. Ponadto oferuje wsparcie dla wtyczek zewnętrznych, przechwytywania zdjęć ze skanerów i aparatów, a także przetwarzania wsadowego.

SketchUp – świetny program graficzny służący do nauki modelowania trójwymiarowego bądź do tworzenia zaawansowanych prac. Jego największą zaletą jest wygodny sposób obsługi. Oferuje on funkcje ułatwiające przekształcanie obiektów 2D w 3D, a także pozwala na tworzenie własnego materiału. SketchUp ma również wbudowane szablony przyspieszające rozpoczęcie pracy. Stworzone w nim obiekty można współdzielić z innymi użytkownikami (np. modele budynków umieszczane na mapach Google).

XnView – prosty edytor, przeglądarka i menadżer plików graficznych w Google Sketchup. Stanowi jedną z bardziej rozbudowanych darmowych przeglądarek plików graficznych. Odczytuje niemal 400 różnych formatów, a potrafi zapisać prawie 50. Umożliwia skalowanie, modyfikację podstawowych parametrów, manipulowanie zdjęciami, stosowanie filtrów oraz błyskawicznie konwertuje między różnymi formatami. Za pomocą XnView można zapisywać zrzuty ekranowe, a także modyfikować hurtowo grupy plików. Ułatwia on również zarządzanie biblioteką grafik, pozwala na drukowanie prac i przechwytywanie obrazów ze skanera.

Inkscape – bezpłatna alternatywa dla tych CorelDraw i Adobe Illustrator. Stanowi w pełni funkcjonalny edytor grafiki wektorowej, który wykorzystuje format SVG. Dzięki niemu można przygotować grafiki, które nie będą tracić jakości bez względu na wielkość skalowania. Program ten pozwala również na opracowywanie banerów reklamowych, różnego rodzaju logotypów, grafik ilustracyjnych, a także przygotowywania publikacji do druku.