Firmy

DTP (Desktop Publishing)

DTP, czyli Desktop Publishing, jest dosłownie publikowaniem zza biurka. Niegdyś termin oznaczał wszelkie czynności związane z komputerowym przygotowywaniem materiałów, które miały zostać wydrukowane. Obecnie DTP polega nie tylko na zastosowaniu metod poligraficznych (polegających na opracowywaniu wzorców, oryginałów rysunkowych oraz w formie tekstu, a także na drukowaniu za ich pomocą kopii), ale i na przygotowaniu materiałów do publikacji elektronicznej, np. w formie ebooka czy grafiki komputerowej.

W skrócie – DTP oznacza przygotowanie materiału do druku, z użyciem komputera. Przygotowanie to obejmuje etap początkowy, czyli stworzenie wyglądu stron publikacji oraz etap środkowy i końcowy, jak kierowanie pracą grupową czy obsługa urządzeń związanych z samym procesem, jak maszyny drukarskie.

DTP wzięło się od zecestwa, czyli działu poligrafii, który odpowiadał za materialne przygotowanie obrazu kolumn przygotowanych do druku. Zecerstwo dzieliło się na skład (stworzenie tekstu) i łamanie (ułożenie tekstu na kolumny i złączenie go z ilustracjami). Rozwój technologii wyparł tradycyjne metody zecerskie na rzecz komputerowego łamania i składania tekstu.

Publikowanie zza biurka jest proste. Na początku tekst wraz z grafiką jest wprowadzany do komputera. Sam tekst poddany jest sprawdzeniu i ewentualnej korekcie, a grafika – końcowej obróbce w programach graficznych. Następnie całość jest składana razem i nanoszona na projekt stron publikacji. Dodatkowo dodawana jest informacja przeznaczona dla introligatora zajmującego się oprawianiem druków i drukarza. Możliwe jest również dodanie informacji o impozycji, czyli o obrazie zawierającym cały arkusz druku. Następnie cały projekt jest zapisywany zwykle jako PDF.

DTP odpowiada nie tylko za obraz projektu, ale i za podłoże, na którym może być wydrukowany. Dzięki DTP można projektować opakowania bez nadruku, a także rozmaite kształty które są wycinane z folii samoprzylepnej.

Na rynku dostępnych jest kilka programów do DTP:

  • QuarkXPress, służacy do łamania i składania tekstu za pomocą komputera, istniejący na rynku od 1987 roku. Program, oprócz DTP, oferuje także tworzenie stron i serwisów WWW oraz animacji we Flashu. Umożliwia eksportowanie publikacji do formatu EPUB i Blio. Dostępny jest również w polskiej wersji językowej. Najnowsza wersja programu nosi liczbę 9.
  • LaTeX, zestaw makr umożliwiających zautomatyzowane składanie tekstu. Dzięki nim można formatować teksty oraz teksty złączone z grafiką występujące np. na plakatach czy w książkach. LaTeX działa na zasadzie WYSIWYM, czyli rozwijając angielski skrót – „to co widzisz jest tym, o czym myślisz”.
  • Adobe InDesign, istniejący na rynku od 1999 roku, program firmy Adobe przeznaczony typowo do DTP. Obecnie istnieje 7 wersja programu, który znaleźć można również na komputery firmy Apple.
  • Scribus, program darmowy służacy do składania i łamania. Obsługuje takie formaty graficzne jak JPEG, SVG, EPS, TIFF czy PNG. Obsługuje czcionki TrueType (czcionka firmy Apple), Type 1 (font postscriptowy firmy Adobe) oraz OpenType (font powstały ze współpracy Microsoftu i Adobe).