Firmy

Sukcesy polskich drukarek 3D

drukarka 3D

Źródło: flickr.com; Autor: Creative Tools

Technologia druku 3D to obecnie jedna z najprężniej rozwijających się technik na świecie. Trudno przewidzieć jej przyszły wpływ i zasięg oddziaływania na nasze życie, jednak w opinii specjalistów w najbliższym czasie system druku 3D całkowicie zdominuje światową sprzedaż drukarek.

Jak podaje komputerswiat.pl, według jednej z cenionych firm badawczych Gartner, do 2018 sprzedaż drukarek 3D sięgnie blisko 2,3 miliona tego typu urządzeń. Poza tym najwięksi producenci sprzętu komputerowego dostrzegli korzyści płynące z tego jeszcze nieco niszowego przedsięwzięcia i wypuściły na światowy rynek swoje własne urządzenia. Są to m.in. HP, Autodesk, Roland, Thomson i inne. Choć niewiele osób w naszym kraju zdaje sobie z tego sprawę, polscy konstruktorzy i producenci takich maszyn pną się w zaskakującym tempie na sam szczyt światowej czołówki w dziedzinie druku 3D, a polskie firmy zaczynają być rozpoznawane w całym świecie, również dzięki otwieranym za granicą sklepom firmowym z polskim sprzętem . O kim i o czym mowa?

O umiejętnościach polskich twórców drukarek 3D zrobiło się głośno, gdy w styczniu 2014 roku olsztyńska firma Zortrax wygrała kontrakt na dostarczenie 5000 sztuk drukarek 3D dla światowego lidera branży komputerowej – firmy Dell. Było to wydarzenie na skalę światową. Pozwoliło Polsce zaistnieć na światowym rynku i zyskać uznanie w branży. Tajemnica powodzenia tkwiła w skonstruowaniu prostego w obsłudze urządzenia i jednocześnie wysokiej jakości wydruku, informuje Paweł Ślusarczyk, redaktor naczelny CD3D.

Sukces Zortraxa to nie jedyne osiągnięcie Polaków w tej dziedzinie. Wrocławski Zmorph stworzył zupełne novum – tzw. ekstrudery, czyli urządzeniami dzięki którym można robić wydruk z plastiku, gliny a nawet czekolady. Ten nowatorski pomysł zdobył ogromne uznanie w świecie. Dużymi osiągnięciami w tej dziedzinie może pochwalić się gliwicka firma 3D Gence, której urządzenia kupują światowe koncerny motoryzacyjne i instytucje rządowe. Poza tym firma ta uruchomiła niedawno swoją placówkę w San Francisco. Wśród innych firm podbijających światowy rynek druku 3D warto wymienić wrocławskie 3D Printers, którego założyciel jest autorem pierwszej elektroniki do drukarek 3D Sunbeam. Drukarki tej firmy można kupić nawet w Japonii. Z kolei firma Monkeyfab może poszczycić się swoją niskobudżetową drukarką 3D do samodzielnego montażu Prime, która umożliwia drukowanie na niemal wszystkich materiałach nadających się do druku 3D, a poza tym jako jedyna posiada funkcję autosave, pozwalającą na kontynuację wydruku od tego miejsca, na którym praca drukarki zatrzymała się np. w wyniku przerwy w dostawie prądu. Dużą popularnością cieszą się drukarki 3D stworzone przez firmę 3NOVATICA, którymi zainteresowali się czołowi dystrybutorzy sprzętu IT z całego świata oraz na których pracują osoby prywatne i przedsiębiorstwa. Wydarzeniem bezprecedensowym na skalę światową jest stworzona przez polaków drukarka Gaja 3D, umożliwiająca wykonywanie druku 3D z gliny, ceramiki i masy papierowej. Wynalazek naszych rodaków był na ustach całej światowej branży 3D, czytamy na koputerswiat.pl.

Jak widać, naszym rodakom udało odnieść się niemały sukces na światowym rynku druku 3D.